Kişisel bakım ürünleri kategorisinde Z kuşağının idol-tohumlama stratejisi ekseninde şekillenen dünyasının analizi
Analysis of generation Z's world shaped on the axis of idol-insemination strategy in personal care products category
  1. Tez No: 669602
  2. Yazar: MÜGE VARDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Tüketim kavramı, sosyoloji, psikoloji, pazarlama, reklam, ekonomi ve dahası hayatın her alanında farklı etkileri olan mutli disipliner bir alandır. Değişen ve sürekli olarak kendini yenileyen Dünyanın tüketim alışkanlıkları, günümüzde birçok farklı parametrenin etkisiyle dönüşmekte, eksen değişikliğine uğramaktadır. Özellikle, son yüz yıllık sürecin en büyük değişiklikleriyle karşılaşan nesli Z kuşağının tüketim alışkanlıklarına ve değişimlerine yönelik tepkisi de etkilenilen parametrelerin yönlendirmeleriyle biçimsel değişikliklere uğramıştır. Bu tezde, tüm bunlardan yola çıkarak tüketim kültürü, Z kuşağı ve idol kavramı çerçevesinde onları en çok etkileyen kişisel bakım ürünleri kategorisi incelenmiş ve tüketim motivasyonları araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlarla birlikte hem literatüre katkı sağlanmış hem de bu deneyimi satan markalara bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of consumption is a multidisciplinary field that has different effects in every aspect of life, such as sociology, psychology, marketing, advertising, economy and more. The consumption habits of the world, which is changing and constantly renewing itself, are transforming and changing the axis with the effect of many different parameters. Especially, the reaction of generation Z, which has encountered the biggest changes of the last century, towards consumption habits and changes has also undergone formal changes with the guidance of the affected parameters. In this thesis, based on all these, the category of personal care products that affect them the most within the framework of consumption culture, generation Z and the concept of idols was examined and their consumption motivation was investigated. With the results obtained, both the literature has been contributed and some suggestions have been made to the brands that sell this experience.