Sosyal medya ve siyaset ilişkisi: Örnek olaylar üzerinden bir analiz
Social media and politics relations: An analysis based on case studies
- Tez No: 669620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ŞENTÜRK DIZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İletişim teknolojilerinden biri olan internetin geçmişten bu yana sürekli geliştiği görülmektedir. Bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte internetin kullanım sıklığı da artmıştır. İnternetin yaşadığı bu evrimsel dönüşümle birlikte kazandığı özellikler, internetin kullanım alanlarının da genişlemesine neden olmuştur. İnternetin evrim süreci, 2000'li yıllarda, sosyal medya mecralarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Akıllı cep telefonlarının hayatımıza girmesiyle birlikte kullanımı giderek artan sosyal medya, insan hayatının değişilmez bir parçası haline gelmiştir. Günümüzde tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan sosyal medya araçları, bireylerin tüketim alışkanlıklarını, toplumdaki yerlerini ve günlük yaşantılarını belirlemede etkili bir rol oynamaktadır. Sosyal medyanın kullanıcılarına kazandırdığı özellikler arasında organize olma, anlık haberleşme, geribildirim iletme ve arkadaş ağı oluşturma özellikleri siyasal katılım pratiklerini de değiştirmiştir. Son yıllarda sosyal medya ağları pek çok toplumsal harekette önemli rol oynamıştır. Bu çalışmada, sosyal medya siyaset ilişkisi kapsamında, sosyal medyanın siyaset üzerindeki etkisi kanıtlanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda sosyal medyanın toplumsal hareketlerde ve seçim süreçlerindeki etkileri Amerika 2008 ve 2012 başkanlık seçimleri, Arap Baharı ve Wall Street hareketi gibi yaşanmış örnekler kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the internet , one of the communication technologies has been continuously developing since its inception. With the widespread use of computers ,the frequency of internet use has also increased. The features that the internet has gained with this evolutionary transformation have caused the usage of the internet to expand. The evolutionary processes of the internet led to the emergence of social media channels in the 2000s . With the introduction of smart mobile phones into our lives ,the usage of social media has become an indispensable part of human life. Social media tools which are widely used all over the world today, play an effective role in determining the consumption habits of individuals in the society and their daily lives. Among the features that social media brings to its users , the disabilities of being organized, instant communication , sending Feedback and creating a network of friends have also changed the practices of political participation. Social media Networks have Played an important role , in many social movements in recent years. In this study , it is tried to prove the effect of social media on politics within the scope of social media politics relationship. In this context, the effects of social media on social movements and election processes are examined within the scope of experienced examples such as the USA 2008 and 2012 presidental elections, the Arab Spring and the Wall Street movement.