Moğolistan'ın enerji politikaları: Enerji arz güvenliği
The energy policy of Mongolia: Security of the energy supply
- Tez No: 669650
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜME NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünyada ekonomik büyüme, nüfus ve şehirleşmedeki artışa bağlı olarak enerjiye yönelik talep de her geçen gün hızla artmaktadır. Artan bu talebi karşılayabilmek için yeterince enerji kaynağı olmayan ülkeler ithal etme yoluna gitmektedirler. Ancak enerji konusunda ithalata bağımlı olan ülkeler, uluslararası enerji piyasalarında meydana gelen değişmelerden büyük ölçüde etkilenmektedirler. Bu etkilenme sürecinin azaltılabilmesi için de enerji arz güvenliği kavramının geliştirildiği görülmektedir. Enerji arz güvenliği, enerji ithalâtına bağımlılığını ortadan kaldırmamakta, ancak bu bağımlılığın iyi yönetilmesini sağlamaktadır. 1970'li yıllarda yaşanan petrol krizleri, enerji konusunda dışa bağımlı ülkelerin yeni önlemler almalarını beraberinde getirmiştir. 1990'lı yıllara gelindiğinde küresel iklim değişikliği sorunu gündeme gelmiştir. Bu sorunla birlikte enerji arz güvenliği kavramının içine çevresel duyarlılık da eklenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, Moğolistan'ın enerji politikalarının enerji arz güvenliği çerçevesinde ele almaktır. Bu doğrultuda öncelikle tezin konusunu oluşturan enerji arz güvenliği kavramının tanımı ve dünyada mevcut enerji durumu incelenmiştir. Bu kapsamda enerjinin önemi ve enerji kaynakları ve çeşitleri ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde küresel enerji piyasalarında önemli yer alan ülkeler hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Özellikle Avrupa Birliği, ABD, Çin ve Rusya'nın dünya enerji piyasalarındaki rolü ve enerji politikaları ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde COVID-19 pandemisi sürecinin dünya enerji piyasaları üzerine etkileri araştırılmıştır. Dördüncü bölümde ise Moğolistan'ın enerji politikaları enerji arz güvenliği kapsamında değerlendirilmiştir. Bu bölümde Moğolistan'ın geniş bir şekilde mevcut enerji profiline yer verilmiş ve enerji politikaları tartışılmıştır. Çalışmanın sonucunda Moğolistan'ın enerji sektöründe yürütülen ana politikası olan Enerji Sektöründe Devlet Politikası 2015-2030'da yer alan orta vadeli hedefler belirtilen zamanda başarılı bir şekilde tamamlanması ve yeni planlanan tesislerin kurulmasına herhangi bir engel olmaması için komşu ülkelerle işbirliğini geliştirmesi önerisinde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The energy demand is increasing rapidly due to the economic growth, population and urbanization in the world. In order to ensure the rising demand for energy, countries which do not have sufficient energy resources prefer to import energy. However, those countries that are dependent on foreign energy sources are greatly affected by the changes in international energy markets. It is obvious that security of energy supply as a concept, has been developed towards reducing this impact process. The security of the energy supply does not get rid of its dependence on foreign energy sources, but it ensures to get a handle on the situation. The oil crises of the 1970s led to the adoption of new measures by countries dependent on foreign energy supplies. By the 1990s, the issue of global climate change had been raised. Therefore, environmental awareness has also been included in the concept according to the issue. The main goal of this study is to review the energy policies of Mongolia within the framework of energy supply security. Firstly, the definition of security of energy supply, which is the subject of the thesis, and the current global energy situations are analyzed. Afterwards, the importance of energy, energy resources and their types are explained in detail. In chapter three of the thesis, detailed information is given about countries that have an important place in the world energy markets. In particular, the role and energy policies of the European Union, USA, China and Russia in international energy markets were discussed. Also, the effects of the COVID-19 pandemic on global energy markets are examined in this chapter too. In the fourth chapter, the energy policies of Mongolia are reviewed and evaluated within the scope of energy supply security. Moreover, the energy profile of Mongolia and its energy policies are discussed well. Finally, the study recommends that the mid-term targets of State Policy on Energy for 2015-2030 periods, the main policy of Mongolia in the energy sector, should be completed successfully at the specified time, and Mongolia needs to make an effort to improve cooperation with its neighboring countries to avoid any obstacles to the establishment of new planned facilities.