Sanatçının kendiliği ve yaratıcı etkinliğine travma üzerinden bir bakış
Examining artist's self and creative process from the trauma perspective
  1. Tez No: 669654
  2. Yazar: YELİZ CANTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. RAHMİ ATALAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sanat her ne açıdan ele alınacak olursa olsun insansız bir düşünme geliştirmek mümkün değildir. Duyu, duygu ve aklını kullanan insan, sanat vasıtasıyla öznel gerçekliklerini ifade eder. Bu öznel gerçekliklerin ifade edilişi 'Ben' kavramının tanrısal bir düzenin içinden ayrışıp özerkliğini kazandığı, insanın insanlığa yüzünü dönmesiyle mümkün olabilmiştir. Özne artık 'kendilik'i üzerinde çalışmalı ve geliştirdiği bireysel yöntemlerle yaşamını anlamlı kılmakla sorumludur. Bireyin bakışını ve eylemini kendisine çevirmesi anlamına gelen kendilik kaygısı, kişinin kendini tamamlama ya da biçimlendirme amacı taşıyan etkinlikler bütünüdür. Sanat eseri nesnel özelliklerinin yanı sıra, sanatçının ruhsal süreç ve etkinliklerinin sonucunda şekillenen içe alınmış nesnelerden oluşturulur. Dış dünya ile olan ilişkide yaşanılan travmatik olaylar iç dünyadaki yaşantıları etkiler. İçsel durum ve hayal gücünden beslenen yaratıcılık, dış dünya nesneleri ile iç dünyayı sembolize eder. Bu çalışmada sanatçının yaşadığı travmatik olayların, sanatsal üretimi aracılığıyla nasıl ve neden görünür kılındığı verilen sanatçı örnekleriyle de desteklenerek açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
No matter which perspective you take, it is impossible to develop a consideration of art without humans. A person using their senses, motions and mind, expresses their subjective reality. Expression of the aforementioned subjective reality, is made possible only by humanity focusing on itself, and removing the concept of“I”from the deific order, while giving it its autonomy. Henceforth, subject should work on“self”, and is responsible for rendering their life meaningful through individual methods they develop. Angst of self, which means an individual focusing on their own approach and activities, encompasses that individual's every act towards attaining self-completion or self-figuration. Aside from having practical characteristics, a work of art is also comprised of objects, which are shaped and internalized via artist's spirituality and processes. As traumatic events, which happen interacting with the world outside, also affect one's inner world. Feeding off of one's immanent nature and imagination, creativity symbolizes the objects of the outside world as well as the inner world. This study aims to explain how and why the artist's traumas are visible through his/her artistic production, while supporting this premise by offering examples of such artists.