Grafik tasarımcı Massimo Vignelli'nin modernizm anlayışı
Graphic designer Massimo Vignelli's approach to modernism
- Tez No: 669658
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
1931-2014 yılları arasında yaşamış olan ve grafik tasarım tarihinde haklı yerini alan Massimo Vignelli'nin grafik tasarım ve modernizm anlayışı incelenmiştir. Massimo Vignelli İtalya'da doğmuş ve I.Dünya Savaşı sonrasında değişen dünya düzenin etkisiyle bütün eğitimini ve kendi dünya görüşünü modernizm felsefesi etrafında şakillendirmiştir. Gençliğinde yaşadığı dönemin kendi felsefesini geliştirmesinde son derece önemli bir yeri vardır. I.Dünya Savaşı öncesinde hüküm süren klasik, katı ve kalıplaşmış ve hatta kimilerince sıkıcı addedilebilecek düzene tepki olarak, savaş sonrası eski düzeni reddeden sadeleşmiş, net anlatımlı modern bir sistem oluşmaya başlamıştır. Tam da Massimo Vignelli'nin gençlik dönemine denk gelen bu yeni dünya düzeni, tasarımcının fikirlerini ve yaşam görüşünü etkilemiş ve tasarımcıyı daha sonra Modernizm'in mihenk taşlarından birisi haline getirmiştir. Massimo Vignelli eğitim hayatına mimar olarak başlamış ancak kendini grafik tasarım dünyasına daha yakın bularak, kendi deyimiyle 'tasarım/bilgi mimarı' olarak hayatına devam etmiştir. Aldığı eğitimi, modernizm felsefesiyle harmanlayarak çalışma hayatında ürettiği bütün işlerinde sadeliği, netliği ve zamansızlığı hedef edinmiştir. Bu tez çalışmasında ilk önce Massimo Vignelli'nin tasarım hayatı boyunca ürettiği projelerini, tasarımcının kariyerini inceleyeceğiz. Grafik tasarım ile sentezlediği kendi modernizm anlayışını anlamaya çalışacağız. Burada bence önemli olana klasik modernizm açıklamalarını anlamaktan ziyade tasarımcının modernizmden ne anladığı ve kendi yaşam görüşünü grafik tasarım hayatına nasıl adapte ettiğidir. Modernizm kavramı kısaca incelenerek aslında Massimo Vignelli'nin modernizmden ne anladığı ve modernizmi hayatına nasıl entegre ettiği bu çalışmanın ana konusudur. Postmodernizm ile Massimo Vignelli'nin modernizm anlayışı karşılaştırılarak aslında modernizmin grafik tasarım dili için ne kadar doğru sonuçlar verdiği çalışma sonucunda ortaya çıkacaktır. Massimo Vignelli'nin en büyük şanslarından birisi de eşi Lella Vignelli ile birlikte çalışmasıdır. Lella ve Massimo Vignelli aslında mimardır ve ömür boyu iş ortağı olarak birlikte çalışmışlardır. Birlikte mekan iç tasarımları, mobilyalar, aksesuarlar, giyim ve hatta kilise bile tasarlamışlardır. Ancak grafik tasarım her zaman Massimo Vignelli'nin tutkusu olmuştur. Konumuz grafik tasarım olduğu için bu tez çalışmasında öncelikle tasarımcının grafik tasarım çalışmalarına odaklanılmıştır. Massimo Vignelli hayatı boyunca geliştirdiği metodolojisini ömrünün sonuna kadar hiç sapmadan geliştirmiş ve rafine etmiştir. Tasarımları sonraları postmodernizm etkisiyle çokça eleştirilse de tasarımcı yolundan asla vazgeçmemiş ve tasarımları zamana dayanarak ne kadar uzun ömürlü olduklarını dünyaya ispatlamıştır. Tasarımcının grafik dünyasının kahramanlarından birisi olduğu mutlaktır. Görevinin ve sorumluluğunun bilinciyle Massimo Vignelli sadece kendi jenerasyonu için değil ileri yıllarda gelen ve gelecek olan jenerasyonlar için de bir kahramandır. Sonuç olarak Massimo Vignelli'nin grafik tasarım tarihine yapmış olduğu tüm katkıları ve uluslarası etkileri değerlendirilmiştir. Tasarımcının 2014 yılındaki vefatından sonra eserleri hala hayatımızın içerisindedir. Uzun zamanda içerisinde yer almaya devam edecekler gibi görünmektedir. Eşi ile birlikte bütün arşivlerini Rochester Institude of Technology Üniversitesi içinde yarattıkları Vignelli Design Institude/Vignelli Tasarım Enstitüs'ne bağışlamışlardır. Titizlikle korunan arşivler incelendiğinde, aslında tasarımcının kendini gelecek nesillere ne kadar sorumlu hissettiği de açıkça görülmektedir. Massimo Vignelli tüm yaşamı boyunca grafik tasarım dünyasına büyük katkılar sağlamış, değerli çalışmalar yapmış ve gelecek nesillere de halen ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we will be looking into the legendary life of Massimo Vignelli and his views on modernism. Massimo Vignelli was born adter the I. Worl War in Italy. The world was changing drastically after the I.World War and this change shaped Massimo Vignelli's education and his whole world view. The era in which he lived is excetionally important in his life. It has shaped his future and philosophy in life. After The I.World War there was a reaction to the classical, boring, rigid and structural system. After the war a simpler, clear, modern view of life was emerging. This new era shaped Massimo Vignelli's vision and whole life philosophy. As a result he become one of the icons od modernism. Massimo Vignelli started his education as an architect but he felt that his compassion was in graphic design. He would later call himself 'information / design architect'. The designer has combined his education with the modernist philosphy. All through his career he has aimed for clarity, simplicity and timelesness. In this thesis, we will first look at Massimo Vignelli's career and the projects that he has generated all through his life. We will look closely how he has accumulated his modernist views through graphic design. It is important to understand Massimo Vignelli's modernism philosophy rather then the classical modernist approach in graphic design. We will try to understand the designers way of approach to modernism and graphic design deeply. The essence of this thesis will be to understand Massimo Vignelli's philosophy on modernism, his modernist approach to graphic design and the system that he has brought to graphic design. As we will compare postmodernism with the modernist work that Massimo Vignelli has created, we will clearly establish how modernism brings successful and timeless results. One of the designers greatest assets was working with his life long partner Lella Vignelli. Lella and Massimo Vignelli are both architects and have been business partners all thorough their lifes. They have designed interiors, furniture, accesories, clothing even a church together but graphic design was Massimo Vignelli's passion. As we will solely focus on graphic design, his graphic work on graphic design has been prioritized in this thesis. Massimo Vignelli has mastered and refined his modernist philosophy untill the end of his life. Although his work has been cruelly criticized by postmodernists, he has never abandoned modernism. Thankfully to his modernist approach his work has been able to withstand time and prove his philosophy right. Massimo Vignelli is obviously one of the heros of the graphic design history. He is not only a hero to his colleagues but he is also a great hero for the upcoming generations. For the conclusion, we will investigate Massimo Vignelli's contributions and his immense impact to the graphic design world. His work is still amongst us even after his death in 2014 and they seems to be here for a very long time. Massimo and Lella Vignelli have donated their whole archives to Vignelli Design Institute which they have designed for Rochester Institute of Technology. This contribution on its own is a great sign how Massimo Vignelli felt responsible for the future generations. Massimo Vignelli has made great contributions to the world of graphic design and still sheds light on future generations.