Sektörde çalışan grafik tasarımcı profili ve mesleki yeterlilik analizi
Graphic designer profile working in the sector and analysis of professional competence
- Tez No: 419338
- Danışmanlar: DOÇ. BİRSEN ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde her alanda yaşanan bilimsel, teknolojik, kültürel ve ekonomik gelişmeler bütün sektörleri etkilemekte olduğu gibi grafik tasarım alanını da yakından ilgilendirmektedir. Bu gelişmelerin yaşamımızı bütünüyle etkilediği 21. Yüzyılda, eğitimin önemi yadsınamaz. Eğitim, kişiyi iş hayatına hazırlamakla kalmamalı, yaşam boyu devam eden bir süreç olarak algılanmalıdır. Bu araştırma, eğitim hayatından sonra sektörde çalışan grafik tasarımcı profilini ve çalışanların mesleki yeterliliklerini, çalışma ortamındaki durumlarını, hem kendilerini değerlendirmelerini sağlamak hem de yöneticilerinin gözünden analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Ankara'da faaliyet gösteren büyük, orta ve küçük ölçekli ajanslarda ve matbaalarda tasarımcı olarak çalışan kişilerle ve yine Ankara'da faaliyet gösteren ajans sahipleri, matbaa sorumluları, herhangi bir kurumun grafik departman sorumlularından oluşan 10 kişilik bir kesime uygulanan anket sonuçlarından elde edilen verilere göre genel değerlendirme yapılıp bir sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, scientific, technological, cultural and economic developments which affect all sectors are related closely to the graphic design sector as well. In the 21st century when these developments affect people's life entirely, the importance of education cannot be denied. Education must not only prepare people for working life but also should be seen as an ongoing process throughout life. This research was carried out in order to ensure the self-assessment for graphic designers working in the sector and analysis of them from their employers' point of view in terms of designer profile in the sector, analysis of their professional competence and condition in their working environment. The research was analyzed and evaluated according to data obtained from the survey results which was gathered from questionnaires of ten people who are employers of major, midsize, small companies and print shops, designers working in these companies and employees who are in charge of graphic department.