The nocturnal flâneuse: Female self-discovery narratives in contemporary cinema
Gece flanözü: Yakın dönem sinemada kendini keşfeden kadın hikayeleri
- Tez No: 669693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELENI VARMAZI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırma, yakın dönem sinemada geceleri şehirlerde hareket halinde olan kadın karakterlerin izini sürmektedir.“Gece flanözü”konseptini analitik bir araç olarak kullanan bu çalışma, toplumsal cinsiyet rollerinin sınırlarını ve limitlerini araştırmakta ve seçilmiş kadın kahramanların ana akım kültürel temsilleri aşan bütünsel deneyimler sunduklarını iddia etmektedir. Bu tartışmaya zemin olması için sırasıyla kentsel mekân, gece ve toplumsal cinsiyet konuları üzerine literatür taraması yapılmıştır. Kentsel mekâna dair dinamikler, mekânın üretimi ve mekânın kendi içindeki sosyal dinamikleri etkileyen bir kuvvet olduğu iddiasıyla örnek filmler üzerinden tartışılmıştır. Ardından, geceye özgün olan özellikler tartışılmış ve gecenin aktivitelerinin, ritminin ve enerjisinin gündüzden farklı olduğu gecenin ön planda olduğu filmler üzerinden tartışılmıştır. Son olarak, kadın öznelliği ve özgünlüğü, hareket halindeki kadın karakterlerin kimlikleri ve kadın cinselliği üzerine kurulan söylemleri ön plana çıkaran filmler üzerinden tartışılmıştır. Araştırmanın son bölümünde, üç yakın dönem film Derinin Altında (Glazer, 2013), Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (Amirpour, 2014) ve Victoria (Schipper, 2015), metinsel analiz yöntemiyle çözümlenmiş, bu filmlerde mekânın kurulumuna, zaman deneyimine ve toplumsal cinsiyet etrafında kurulan söylemlere sinemaya özgün araçlarla nasıl biçim verildiği incelenmiştir. Araştırma boyunca mümkün kılınan eylemler, potansiyeller ve sınırlar; seçilen zaman- mekânda irdelenmiş ve toplumsal cinsiyeti saran söylemlerle ilişkilendirilmiştir. İkili karşıtlık üzerine kurulu toplumsal cinsiyet kalıplarının belirsiz, arada kalmış ve karmaşık kadın karakterler yaratılarak kırıldığı ve erkek egemen bir alanda yabancılaşmış, mesafeli, saldırgan veya naif perspektifler kurularak anlatı kalıplarının sınırlarının zorlandığı sonuçlarına varılmıştır. Ayrıca“gece flanözü”karakterlerinin sinema diline ait araçlarla iç dünyalarının aktarılması, kadın ana karakterlerin eleştirel perspektiflerinin de yansıtılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study traces contemporary mobile female protagonists of cinema in the city at nights. By applying“nocturnal flânerie”as an analytical tool to examine the borders and limits of gender roles, this study argues that the selected female protagonists transgress mainstream cultural patterns by performing embodied experiences. In order to provide a ground for such a discussion, literature on urban space, night and gender are reviewed respectively. The dynamics related to urban space are examined through relevant exemplary films with the argument that space is a production as much as a force in forming societal dynamics in it. Then, the particularity of nighttime is discussed to see how nocturnal activities, rhythm, and energy are customarily different from the diurnal ones, while a selected sample of films are mentioned that privilege the nightly setting for the female characters. Finally, issues regarding female subjectivity and specificity are discussed with films that highlight discourses around female sexuality and identity when mobile. In the final segment, three recent films are elaborated through textual analysis; Under the Skin (Glazer, UK, 2013), A Girl Walks Home Alone at Night (Amirpour, USA, 2014) and Victoria (Schipper, Germany, 2015) to see how issues related to the construction of space, experience of time and discourses around gender are formed through medium specific techniques. Throughout the thesis, the possible actions, potentialities and limits in the selected particular time-space compression, which is the night in the city, are researched and combined with the discourses that surround gender and mobility. It is concluded that all these films open up a space on fixed binary gender roles by creating ambivalent, in-between, complex female protagonists who are willing to discover a key trope; the male dominated spaces with their alienated, disenchanted, occasionally violent or naive perspectives. By portraying the nocturnal flâneuses' inner worlds via the techniques of the cinematic medium, the female protagonists' critical perspective from within are also conveyed.