Londra, Frankfurt finans merkezleri karşılaştırmalı İstanbul Finans Merkezi
A comparative analysis of Istanbul Finance Center with London and Frankfurt as financial centres
- Tez No: 669715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİCABİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Dünya ekonomisinde oldukça önemli bir yere sahip olan finans merkezleri, bankalar, yatırım yöneticileri, finans danışmanları ve borsalar gibi finansal hizmet sağlayıcılarının ve her türlü finansal kurumun yoğun olarak bir arada bulunduğu merkezlerdir. Londra ve Frankfurt gibi uluslararası finans merkezleri dünyanın en gözde mali kurumlarının yerleşik hal aldığı ve bu nedenle mali enstrümanların en çok kullanıldığı finansal merkezlere dönüşmüştür. Özellikle Londra ve Frankfurt gibi çok önemli iki finans merkezinin ayrıcalıkları hakkında yapılan değerlendirmeler ve bu değerlendirmeler ışığında finans merkezlerinin diğerlerinden farklılaşan yönleri ve bir diğerine göre öne çıkan özelliklerinin incelenmesi büyük bir önemi haizdir. Nitekim bu sayede İstanbul Finans Merkezi'nin bu merkezler ile kıyaslanması imkanı elde edilecek ve bu kapsamda İstanbul Finans Merkezi özelinde geliştirilmesi gereken konularda çeşitli tavsiyeler ve model önerilerinde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Financial centers, which have a significant role in the global economy, and in which financial service providers such as banks, investment managers, financial advisors, stock markets and all kinds of financial institutions intenselt take place. International financial centers such as London and Frankfurt have turned into financial centers where the most popular financial institutions of the world are located and therefore financial instruments are used the most. In particular, the considerations about the competitive factors of two very important financial centers such as London and Frankfurt is important, and in the light of these considerations, it is of great importance to examine the different aspects of financial centers and their prominent features. Thus, it will be possible to compare the Istanbul Finance Center with these centers, and in this context, various recommendations and model suggestions for the Istanbul Finance Center will be made on matters that need to be developed specifically.