A device to measure that the puncture current of insulation that cable exposed to high voltage and high frequency
Yüksek voltaj ve yüksek frekansa maruz bırakılan kabloların izolasyon delinimini ölçen bir cihazın tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 669733
  2. Yazar: MERVE GÜLŞAH KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yüksek gerilim iletkenlerindeki en önemli hususlardan biride iletkende kullanılan izolasyonun, delinme gerilimi noktasıdır. Yüksek gerilimin bulunduğu bir sistemin tasarımında bu izolasyonun delinme gerilimi büyük önem arz etmektedir. Bu tezde temel alınan emaye kaplı bobin tellerinin delinme gerilim-frekans noktasını tespit eden bir sistemin tasarımı ve uygulaması yapılmıştır. Sistem, burgulanmış (twistlenmiş) ve uçları açık devre edilmiş emaye kaplı bir iletkene, 1 – 5000V / 1 – 5000Hz'lik AC kare sinyali, istenilen aralıkta delinme gerçekleşene kadar uygulayarak kaplamanın delinme gerilim noktasını tespit etmektedir. Uygulanan elektriksel sinyalin, istenilen tepe gerilimini elde etmesi için şebeke gerilimi bir Varyak aracılığıyla ayarlanabilir hale getirilir. Daha sonra Varyak'ın çıkışından alınan sinyal, bir doğrultucu devreden geçirilerek H-köprü devresinin DC bara gerilimine bağlanır. H-Bridge devresinden elde edilen AC kare sinyal, bir yüksek frekans transformatöründe katlanır ve böylece transformatörün sekonder sargısında istenilen sinyal elde edilmiş olunur. İletkene uygulanan yüksek gerilim sinyali, izolasyon kısa devre olduğunda transformatörün primerinden geçen akımı arttırmaktadır. Primerden okunan akım değeri ile delinmenin gerçekleştiği anlaşılarak transformatördeki sinyal, işlemci yardımıyla kontrol edilebilmektedir. Son olarak sistem tasarımı PSIM programında simüle edilerek deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Deney sonuçları ile simülasyon sonuçları bir uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues in high voltage conductors is the puncture voltage point of the insulation used in the conductor. In the design of a system with high voltage, the puncture voltage of this insulation is of great importance. In this thesis, the design and application of a system that determines the puncture voltage-frequency point of enamel coated coil wires is explained. The system determines the puncture stress point of the plating by applying an AC square signal of 1 - 5000 V / 1 - 5000 Hz to a twisted and open-clad enameled conductor until puncture occurs within the desired range. The mains voltage is adjusted via a Variac so that the applied electrical signal reaches the desired peak voltage. Then, the signal received from the output of variac is passed through a rectifier circuit and connected to the DC bus voltage of the H-Bridge circuit. The AC square signal obtained from the H-Bridge circuit is folded in a high frequency transformer so that the desired signal is obtained in the secondary winding of the transformer. The high voltage signal applied to the conductor increases the current passing through the primer of the transformer when the insulation is short circuit. The signal in the transformer can be controlled with the help of a processor, as it is understood that the puncture occurs with the current value read from the primary. Finally, the system design was simulated in the PSIM program and compared with the experimental results. The experiment results and simulation results are in harmony.