Determinants of sectoral and firm size export performance: Empirical evidence from the Turkish manufacturing industry
İhracat performasının sektörel ve firma ölçeğinde belirleyicileri: Türk imalat sanayiinden ampirik kanıtlar
- Tez No: 669752
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU AKKOYUNLU WIGLEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İhracat, ekonomik kalkınma ve büyümenin anahtar bileşenlerinden biri olarak düşünülür. İhracat, döviz kazancı elde etme, ölçek ekonomisi ve uzmanlaşma ile yeni teknolojilerin kaynağıdır. Bu yüzden, ihracat performansını belirleyen faktörleri anlamak, ihracatı artırmayı hedefleyen ticaret ve sanayi politikalarını tasarlamak ve uygulamak için hayatidir. İmalat sanayi ihracat performansı, gerek teorik gerekse ampirik çalışmalarca artan bir ilgi görmektedir. Türk imalat sanayi ihracatı, son 20 yıllık süreçte kayda değer bir performans sergilemiştir. Bu dönemde, dünya ihracatı içinde Türkiye'nin payı 2000 yılındaki yüzde 0,44'den 2017 yılında yüzde 0,92'ye yükselmiştir. Bu tezin temel amacı, hem sektörel düzeyde hem de küçük, orta ve büyük ölçeğe göre sınıflandırılan sektörel düzeyde ihracat performansını etkileyen makroekonomik ve mikroekonomik (sektör spesifik) faktörleri tespit etmektedir. Bildiğimiz kadarıyla, bu çalışma firma ölçeğine göre imalat sanayi ihracat performansı ve imalat sanayi sektörleri ihracat performansının hem mikroekonomik (Ar-Ge, banka kredileri, karlılık vb.) hem de makroekonomik (döviz kuru ve dış talep) belirleyicilerine odaklanan ilk çalışmadır. Ayrıca, sektörel reel döviz kuru ile ticaret ortakları büyüme oranları 23 sektör için hesaplanmıştır. İmalat sanayiindeki sektör ve firma ölçeği düzeyinde ihracat performansının belirleyicileri, denklemdeki içsellik problemini çözebilen araç değişkeni 2 aşamalı en küçük kareler (IV-2SLS) ve sistem GMM yöntemleri kullanılarak modellenmiştir. Sektörlere ilişkin tahmin sonuçları, önceki yıl ihracat hacmi, Ar-Ge harcamaları ve banka kredilerinin ihracat performansını artıran mikroekonomik değişkenler olduğunu; reel döviz kurları ve ticaret ortaklarının büyüme oranları ise ihracat performansı üzerinde yeterli etkiye sahip olan makroekonomik değişkenler olduğunu ortaya koymuştur. Firma ölçeğinde ihracat performansını etkileyen sonuçlar biraz karışıktır ve firma ölçeğine göre farklılık göstermektedir. Tahmin sonuçlarımız, firma ölçeğinin ihtiyaçlarına uygun olarak spesifik ihracat teşvik politikalarının uygulanmasını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Export is considered as one key element of economic development and growth. Export is the source of foreign exchange earnings, economies of scale and specialization, and new technology. Therefore, understanding the factors that determine export performance is vital to design and implement trade and industrial policies aimed at stimulating exports. The manufacturing industry export performance draws a growing interest in theoretical and empirical studies. Turkey's manufacturing sector recorded a remarkable export performance over the last two decades. The share of Turkey in world exports has increased from 0,44% in 2000 to 0,92% in 2017 . The main purpose of the thesis is to address microeconomic (sector-specific) and macroeconomic variables that affect export performance both at the sectoral level and at the sectoral level classified according to small, medium, and large firm size. To the best of our knowledge, this study is the first one focusing on the microeconomic (R&D, bank credit, profitability, etc) and macroeconomic (the real exchange rates and external demand) determinants of export performance of manufacturing industry sectors and manufacturing industry sectors according to firm size. In addition, the sectoral real exchange rate and trade partners' growth rates are calculated for 23 manufacturing sectors. The determinants of manufacturing industry sectors and firm size export performance (small, medium, and large-sized firms) in Turkish manufacturing industry are estimated by using the IV-2SLS and the system GMM methods to overcome the endogeneity problem in the models. The estimation results of the sectors demonstrate that lagged export volume, R&D and bank credits are the factors that stimulate export performance while reel exchange rates and growth rates of trade partners are the other factors that have a significant impact on export performance. The findings for firm size are somewhat mixed and vary according to firm size. Our estimation results suggest that specific export promoting policies should be implemented tailored to the needs of firm size.