Farklı modüler yapıda seramik aydınlatma elemanları tasarımı
Ceramic lighting elements design in different modular structure
- Tez No: 669845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUNA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dekorasyon ürünlerinden biri olan seramik aydınlatma ürünleri, evler, oteller ve ayrıca restoranlar için oldukça uygundur. Farklı teknikler ve süslemelerle uygun bir dekorasyon elde etmek, seramik aydınlatma ürünlerinin tasarım ve üretim süreci için temel amaçtır. Tasarım dergilerinde, tasarım içerikli internet sitelerinde endüstriyel ürünler sınıfında yer alan seramik aydınlatma elemanlarına (aksesuarlarına) rastlamak mümkündür. Çalışmanın tasarım sürecinde, doğadaki çeşitlilikten faydalanıp canlılardan, denizden, ağaçtan, denizden, denize hayat katan dalgalardan esinlenilmiştir. Bu çalışmada, seramik aydınlatma elemanlarının tasarım önerisine yönelik araştırmalarının yapılması, tasarım önerisinin geliştirilerek akademik ölçekli olarak yazılı kaynak haline getirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ceramic lighting products, one of the decoration products, are very suitable for homes, hotels and also restaurants. Obtaining a suitable decoration with different techniques and ornaments is the main purpose for the design and production process of ceramic lighting products. It is possible to find ceramic lighting elements (accessories) in the industrial products class in design magazines and web sites with design content. During the design process of the work, it was inspired by living creatures, sea, tree, sea and waves that add life to the sea by benefiting from the diversity in nature. In this study, it is aimed to make researches for the design proposal of ceramic lighting elements, to develop the design proposal and to turn it into a written source on an academic scale.