Yabancılara Türkçe öğretiminde metindilbilimsel ölçütler çerçevesinde Refik Halit Karay'ın 'Şeftali Bahçeleri' adlı hikâyesinin A1-A2 düzeyine göre sadeleştirilmesi
Simplification of Refik Halit Karay's story titled 'Peach Gardens' within the framework of textile scratches in Turkish teaching to foreigners according to A1-A2 level
- Tez No: 669854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞAT BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmada, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin dil düzeylerine uygun bir edebî metin seçilmiş, metindilbilimsel özellikleri incelenmiş ve sadeleştirme ilkelerine göre sadeleştirilerek öğrenci seviyesine uygun hâle getirilmiştir. Çalışma, yabancı dil olarak Türkçe eğitimi alan kişilere sadeleştirilmiş edebî bir metnin verimli bir biçimde nasıl gerçekleştirileceğini ortaya koymaktadır. Böylece bu alanda eksiliği hissedilen okuma materyallerine de katkı sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğrenmek isteyen bireylerin ders dışında ihtiyaçları olan okuma materyallerine duyacak oldukları ihtiyacın giderilmesine yöneliktir. Edinilmiş olan bu amaç doğrultusunda edebiyatımızın önemli isimleri arasında yer alan Refik Halit Karay'ın“Şeftali Bahçeleri”adlı hikâyesinin A1-A2 dil düzeyine uygun bir biçimde sadeleştirilerek Türkçe öğrenenlerin okuma becerilerinin geliştirilebilmesi adına materyal hazırlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, a literary text suitable for the language levels of those who learn Turkish as a foreign language was selected, its linguistic features were examined, and it was simplified according to the simplification principles and made suitable for the student level. The study reveals how to efficiently realize a simplified literary text for foreigners who study Turkish as a foreign language. Thus, it also contributes to reading materials that are lacking in this area. The aim of this study is to meet the need of individuals who want to learn Turkish as a foreign language for reading materials they need outside of the classroom. In line with this purpose, it was aimed to prepare materials in order to improve the reading skills of Turkish learners by simplifying the story“Peach Gardens”of Refik Halit Karay, one of the important names of our literature, in accordance with A1-A2 language level.