Okul yöneticilerinin yetki devri düzeylerinin öğretmenlerin işe angaje olma davranışları üzerindeki rolü
The role of empowerment level of school administrators ower work engagement attitudes of teachers
- Tez No: 670021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Araştırmanın amacı, öğretmenlerin okul yöneticilerinin yetki devri düzeylerine yönelik algıları ile işe angaje olma davranışları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen bu araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Rize il merkezi ve ilçelerindeki resmi ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak, örneklem oluşturma yoluna gidilmiş ve 417 öğretmen araştırma grubuna dâhil edilmiştir. Araştırmanın verilerini elde etmek için; Gavuz (2008) tarafından Türkçeye uyarlanarak maddeleri yeniden düzenlenen“Okul Paydaşları Yetki Devri Ölçeği”, Köse (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan“İşe Angaje Olma Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel ve Mesleki Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, yetki devri boyutları ile işe angaje olmanın boyutları arasında manidar ilişkiler olduğunu göstermektedir. Regresyon analizi, yetki devrinin işe bakış boyutuna ait varyansın %40'ını, işe devam boyutuna ait varyansın ise %24'ünü açıklayarak işe angaje olmanın anlamlı bir yordayıcısı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relation between teachers' perception of empowerment level of school adminiatrators and work engagement attitudes of teachers. In 2020-2021 education and training year, the teachers who work in primary state schools,secondary state schools,secondary imam hatip schools in Rize and its districts form the target population of the research in the rational scanning model. In the research, by the means of simple random sampling method, the sample was formed and the research group included 417 teachers.“School takeholders empowerment level scale”adapted to turkish item by item and reorganized by Gavuz(2008),“Work engagement scale”adapted to turkish by Kose (2015),“Personal and vocational information form”prepared by the researcher were used in order to get the research data. The research results show that there is a significant relationship between dimension of empowerment and dimension of work engagement. The regression analysis explained 40 percent of the variance the empowerment's attitude to working and 24 percent of the variance the continuation of working has.