Investigation of the relationship between thought process disorders and cognitive functions and violent criminal behavior in patients with schizophrenia
Şizofreni hastalarında düşünce süreci bozuklukları ve bilişsel işlevlerin şiddet içeren suç davranışları ile ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 941351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KABADAYI ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Şizofreni, düşünce organizasyonu, yürütücü işlevler ve sosyal işlevsellikte bozulmalarla karakterize, kronik bir ruhsal bozukluktur. Bu hastalarda artan şiddet riski tek bir faktörle açıklanamamakta olup, çok boyutlu değerlendirme gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı, suç öyküsü bulunan şizofreni hastalarında düşünce süreci bozuklukları ve bilişsel işlevlerin şiddet içeren suç davranışı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç Yöntem: Araştırmaya adli öyküsü olmayan 64 şizofreni tanılı hasta ile son 1 yılda şiddet içerikli bir suç öyküsü olan 64 şizofreni tanılı hasta dahil edilmiştir.Tüm katılımcılara Pozitif Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği, Bireysel ve Sosyal Performans Ölçeği (PSP) ve Buss Perry Saldırganlık Ölçeği ile Düşünce Dil Bozuklukları Ölçeği (DDBÖ) ve Frontal Değerlendirme Bataryası (FDB) uygulanmıştır. Bulgular: Suç öyküsü olan hastaların, olmayanlara kıyasla PANSS negatif belirtiler ve genel psikopatoloji açısından daha yüksek puanlara sahip olduğu, işlevsellik puanlarının ise daha düşük olduğu saptandı. Düşünce süreci bozuklukları açısından, suç öyküsü olan hastaların DDBÖ toplam ve alt faktör puanları, suç öyküsü olmayan hastalara göre anlamlı olarak daha yüksekti. Frontal işlevler açısından, şiddet suçu öyküsü olan ve olmayan gruplar arasında doğrudan bir farklılık bulunmamakla birlikte, yapılan modelleme analizleri, yürütücü işlevlerdeki motor programlama becerilerindeki yetersizliklerin objektif pozitif düşünce bozukluklarını olumsuz etkilediği, mental esneklik becerilerindeki yetersizliklerin ise subjektif negatif düşünce bozukluklarıyla ilişkili olduğu ve suç davranışı riskini arttırdığı saptandı. Sonuç: Suç öyküsü olan şizofreni hastalarında düşünce süreci bozukluklarının belirgin olduğu, özellikle objektif pozitif ve subjektif negatif düşünce bozukluklarının şiddet davranışı ile anlamlı şekilde ilişkili olduğu ve bunun bilişsel işlevlerle bağlantılı bir süreç olduğu gösterilmiştir. Bulgular, şizofreni hastalarında şiddet davranışının sadece psikotik belirtilerle değil, yürütücü işlev bozuklukları ve düşünce organizasyonundaki düzensizliklerle de ilişkili olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, adli psikiyatri alanında risk değerlendirme süreçlerine düşünce süreci bozukluklarının da dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Schizophrenia is a chronic psychiatric disorder characterized by impairments in thought organization, executive functions, and social functioning. The increased risk of violent behavior in individuals with schizophrenia cannot be attributed to a single factor and necessitates a multidimensional approach. This study aimed to examine the impact of thought process disorders and cognitive functions on violent criminal behavior in schizophrenia patients with a history of violent offenses. Material and Method: The study included 64 patients with schizophrenia who had no criminal history and 64 patients with schizophrenia who had a history of a violent offence in the last 1 year. All participants were administered the Positive Negative Syndrome Scale (PANSS), Calgary Depression in Schizophrenia Scale, Personal and Social Performance Scale (PSP), Buss Perry Aggression Scale, Thought and Language Disorder Scale (TALD) and Frontal Assessment Battery (FAB). Results: Patients with a history of violent offenses exhibited significantly higher PANSS negative symptom and general psychopathology scores, as well as lower functional performance scores compared to those without a criminal history. Regarding thought process disorders, patients with a history of violent crime scored significantly higher on both the total and sub-factor scores of the TALD compared to their non-offending counterparts. While no direct differences were observed between the groups in terms of frontal executive functions, modeling analyses indicated that deficits in motor programming skills negatively influenced objective positive thought disorders. Additionally, impairments in cognitive flexibility were associated with subjective negative thought disorders and an increased risk of violent criminal behavior. Conclusion: The findings indicate that thought process disorders are significantly pronounced in schizophrenia patients with a history of violent crime, particularly in the domains of objective positive and subjective negative thought disorders, which appear to be closely related to violent behavior. Furthermore, the study highlights that violent behavior in schizophrenia patients is not solely associated with psychotic symptoms but also with executive dysfunctions and disorganized thought processes. These results underscore the importance of incorporating the assessment of thought process disorders into risk evaluation protocols in forensic psychiatry to enhance violence risk management and intervention strategies.