Bireylerin evlilik doyumu ego durumları ve benlik algılarının incelenmesi
Analysis of individuals of marriage satisfaction ego status and self perception
  1. Tez No: 670047
  2. Yazar: AHMET KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP ÖZKAMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada, bireylerin evlilik doyumu ego durumları ve benlik algılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, yapılan araştırmaya katkı sağlamak için gönüllü katılım sağlayan 541'i kadın ve 511'i erkek olmak üzere toplam 1052 evli bireyden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Evlilik Yaşam Ölçeği”,“Ego Durumları Ölçeği”,“Sosyal Karşılaştırma Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Örneklem t-testi, Korelâsyonve Çok Değişkenli LineerRegresyon Analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Bazı kişisel değişkenler açısından katılımcıların ölçeklerden aldıkları puanlara göre yapılan analizler sonucunda; kadınların koruyucu ebeveyn ve asi çocuk ego durumları alt ölçeklerinin ortalamalarının daha yüksek olduğu; evlilik süresi azaldıkça doğal çocuk ego durumu alt ölçeği ortalamalarının yükseldiği; evlilik doyumu ile benlik algısı arasında pozitif; evlilik doyumu ile koruyucu ebeveyn ve yetişkin ego durumları alt ölçekleri arasında pozitif; evlilik doyumu ile eleştirel ebeveyn ve altın çocuk ego durumu alt ölçekleri arasında da negatif yönde; benlik algısı ile koruyucu ebeveyn, doğal çocuk ve yetişkin ego durumları alt ölçekleri ile pozitif; asi çocuk ve altın çocuk ego durumları alt ölçekleri arasında da negatif yönde bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Sosyal karşılaştırma ölçeği ve asi çocuk ego durumu alt ölçeği evlilik doyumu üzerinde önemli birer yordayıcı olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine individuals' marital satisfaction ego states and self-perceptions. The study group of the research consists of 1052 married individuals, 541 females and 511 males, who voluntarily participate to contribute to the research.“Marriage Life Scale”,“Ego States Scale”,“Social Comparison Scale”and“Personal Information Form”were used to collect research data. In the analysis of the data, One Way Analysis of Variance (ANOVA), Independent Sample t-test, Correlation and Multivariate Linear Regression Analysis techniques were used. As a result of the analysis made according to the scores the participants got from the scales in terms of some personal variables; the mean of the foster parent and rebellious child ego states subscales of women was higher; As the duration of marriage decreases, the mean natural child ego state subscale increases; positive between marital satisfaction and self-perception; positive between marital satisfaction and foster parent and adult ego status subscales; marital satisfaction and critical parent and golden child ego status subscales were also negatively correlated; self-perception and foster parent, natural child and adult ego states were positive with subscales; There is also a negative relationship between the rebellious child and golden child ego states subscales. Social comparison scale and rebellious child ego state subscale are seen as important predictors on marital satisfaction.