Konjenital kifoz hastalarında cerrahi sonuçların, yaşam kalitesi skorları ile sagital, spinopelvik parametreler üzerine etkisi ve komplikasyon profili
Effect of surgical results on quality of life scores, sagittal, spinopelvic parameters and complication profile in patients with congenital kyphosis
- Tez No: 670079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KARGIN, UZMAN ALPER KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş ve Amaç: Konjenital kifoz nadir görülmekle birlikte progresif seyreden, çok ciddi deformitelere, çeşitli derecelerde nörolojik defisite ve birçok majör komplikasyona yol açan bir spinal deformitedir. Konjenital kifoz gelişmekte olan vertabranın formasyon ve segmentasyon ya da her ikisinin eşlik ettiği anormal gelişimin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda konjenital kifoz hastalarında uygulanan cerrahinin; klinik olarak yaşam kalitesi skorları, radyolojik olarak sagital ve spinopelvik parametreler üzerine etkisi ve bu cerrahide oluşabilecek komplikasyonların değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Çalışmamızda M. S. Baltalimani Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Ocak 2012 – Haziran 2019 tarihleri arasında konjenital kifoz tanısıyla posterior enstrümentasyon ve deformite düzeltme cerrahisi yapılan hastalar retrospektif olarak incelendi. Bu tanıyla kliniğimizde opere edilen en az 2 yıllık takipi olan, 33 kadın, 25 erkek toplamda 58 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar radyolojik olarak pre operatif ve post operatif segmental kifoz açıları, lordoz açıları, sagital ve spinopelvik parametreler, Global Alignment Proportion(GAP) skorları ve klinik olarak pre operatif ve post operatif Scoliosis Research Society 22 r (SRS 22r) ve Oswestry Disabilite İndeksi (ODİ) skorları açısından istatistiki olarak değerlendirildi. Bulgular: Ameliyat edilme zamanında ortalama yaş 16,2 (6-25 yaş ), ortalama takip süresi 64.3+-29.2 aydı. (min 24-maks 144 ay). Ortalama pre operatif kifoz açısı 83,95±26,09 (min 41-maks156) derece, ameliyattan sonra en son takiplerinde ölçülen ortalama kifoz açısı 38,17±16,43( min 5-maks 81) dereceydi. Pre operatif ve ameliyattan sonra en son takip kifoz açısı ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir (p0,05). Ortalama pre operatif sagital vertikal aks (SVA) +15,93±43,69 mm (-70,151mm). Ameliyattan sonra en son takiplerinde ortalama sagittal vertikal aks +14,55±40,19 (-75 ,153 mm). Pre operatif ve ameliyattan sonra en son takip SVA ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemektedir (p>0,05). Ortalama deformite düzeltme yüzdesi 53,47±15,55( min 0,6,maks94) oranındaydı. Pre operatif dönemde ortalama SRS 22r total skoru 3,22±0,59 (min.1,75- maks. 4,05), Ameliyattan sonra en son takiplerinde ortalama SRS 22r total skoru 3,87±0,54 (min 1.8,maks 4.489). Pre operatif ve ameliyattan sonraki en son takip ağrı, kendi imaj görüşü, fonksiyonel aktivite, ruh sağlığı ve SRS22r toplam skor ortalamaları istatistiksel anlamlı olarak artış şeklinde farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
complications. Congenital kyphosis occurs as a result of abnormal development accompanied by the formation and segmentation of the developing vertebra, or both.In our study, we aimed to evaluate the effect of surgery performed on patients with congenital kyphosis on clinical quality of life scores, radiologically on sagittal and spinopelvic parameters and complications that may occur in this surgery. Materials and Methods: In our study, patients who underwent posterior instrumentation and deformity correction surgery with the diagnosis of congenital kyphosis between January 2012 and June 2019 at the Baltalimani Bone Diseases Training and Research Hospital, Orthopedics and Traumatology Clinic were retrospectively analyzed. A total of 58 patients, 33 females and 25 males, who were operated in our clinic for at least 2 years of follow-up with this diagnosis, were included in the study. Radiologically pre-operative and post-operative segmental kyphosis angles, lordosis angles, sagittal and spinopelvic parameters, Global Alignment Proportion (GAP) scores, clinically pre-operative and post-operative Scoliosis Research Society 22r (SRS 22r) and Oswestry Disability Index ( The ODI) scores were compared and evaluated statistically. Results: The mean age at the time of surgery was 16.2 (6-25 years), and the mean follow-up time was 64.3 + -29.2 months. (min 24-max 144 months). The mean pre-operative kyphosis angle was 83.95 ± 26.09 (min 41-max156) degrees, and the mean kyphosis angle measured at the last follow-up after surgery was 38.17 ± 16.43 (min 5-max 81) degrees. The mean pre-operative and post-operative final follow-up kyphosis angles differ statistically (p 0.05). The mean pre-operative sagittal vertical axis was +15.93 ± 43.69 mm (-70.151 mm). The mean sagittal vertical axis at the last follow-up after surgery was +14.55 ± 40.19 (-75, 153 mm). Pre-operative and post-operative last follow-up SVA mean did not show a statistically significant difference (p> 0.05). The mean percentage of deformity correction was 53.47 ± 15.55 (min 0.6, max 94). The mean SRS 22r total score in the pre-operative period was 3.22 ± 0.59 (min1.75- max 4.05), the mean SRS 22-r total score at the last follow-up after surgery was 3.87 ± 0.54 (min 1.8 , max 4,489). Pre-operative and final follow-up after surgery show a statistically significant increase in pain, self-image , functional activity, mental health and SRS22r total score averages.