Erken başlangıçlı skolyozlarda çift uzatılabilir rod tekniğinin etkinliği, güvenilirliği, spinal büyüme ve akciğer gelişimi üzerine etkileri
Safety and effecti̇veness of dual growi̇ng rod techni̇que in early-onset scoli̇osi̇s and its effects on spinal growth and lung development
  1. Tez No: 710606
  2. Yazar: BERTAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVRES HÜRRİYET AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Giriş. Erken başlangıçlı skolyozların cerrahi tedavisi, pediatrik omurga cerrahisinin en zor konularından birisidir. Geçmişte, omurga eğriliği kontrol edilemediği zaman, erken füzyonla düz fakat kısa kısa bir omurga elde edilmesi amaçlanırdı. Füzyonsuz spinal enstrumentasyon, erken başlangıçlı skolyozların tedavisinde omurga büyümesine izin veren bir yöntem olarak önerilmektedir. Bu çalışmada kliniğimizde uzatılabilir rod tekniğiyle tedavi edilmiş olan hastalar değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı çift uzatılabilir rod tekniğinin güvenliğini ve etkinliğini prospektif olarak araştırırken, omurga eğriliğindeki düzelme ve bunun sürdürülebilirliğinin, omurga büyüme oranlarının ve akciğer hacimlerindeki farklılığın değerlendirilmesidir. Yöntem. Temmuz 2009'dan bugüne 27 hasta (11 erkek ve 16 bayan) kliniğimizde füzyonsuz çift uzatılabilir rod tekniğiyle opere edilmişlerdir. Hastaların tanıları 10 juvenil, 2 infantil idiopatik, 14 konjenital ve 1 nöromüsküler skolyoz idi. Proksimal ve distalde pedikül vidalari fiksasyon için kullanıldı. 6 ayda bir düzenli olarak uzatma yapıldı. Hastaların tedavi başlangıcındaki yaş, cinsiyet, yapılan uzatma sayısı, takip süresi ve komplikasyonlar gibi bilgileri kayıt altına alındı. Bütün hastaların ameliyat öncesi, sonrası ve her uzatmadan önce ve sonra majör eğriliğin Cobb açısı, Kifoz açısı, T1-S1 mesafesi, SAL oranı, koronal- sagittal balans ve boy ölçümleri yapılarak kaydedildi. Sonuçlar. Cerrahi sırasında ortalama yaş 5,9 yaş (1,3-10,9) idi. Ortalama takip süresi 22,6 ay (11-40) idi. Ortalama uzatma sayısı hasta başına 2,9 (1-5) idi. Uzatmalar arası ortalama süre 6,6 ay (5,6-10,8) idi. Major eğriliğin Cobb açısı preinitial 50,60 (160- 860), postinitial 21,70 (00- 460), son takipte ise 16,90 (00- 360) ölçülmüştür ve değişim anlamlı bulunmuştur (p< 0,005). Major Cobb açısındaki düzeltme oranı postinitial %57,1 iken son takipte %66,6'dır. Kifoz açısı preinitial 46,10 (60- 980), postinitial 25,60 (60- 660) iken (p< 0,005), son takipte 26,20 (80- 600) ölçülmüştür (p=0,496). Kifoz açısındaki korreksiyon postinitial %44,4 iken, son takipte %43,2 dir.
Özet (Çeviri)
Background: Surgical treatment of the early onset scoliosis is one of the most difficult challenges in pediatric spine surgery. In the past, the goal was to achieve straight but shortened spine by early spine fusion when the curves could not be controlled. Spinal instrumentation without fusion has been suggested as a modality which allows for spinal growth in the treatment of Early Onset Scoliosis (EOS). This study evaluates the children treated with the growing rod surgery in our institution. The aim of the study is to investigate the safety and effectiveness of dual growing rod technique prospectively while evaluating scoliosis correction for growing spine, spinal growth rates and the differences in lung volumes. Methods: Starting in July 2009, 27 patients (11 male,16 female) were instrumented with the dual growing rod technique without fusion in our institution. Patients' diagnosis were as follows: 10 juvenile, 2 infantile idiopathic, 14 congenital and 1 neuromuscular scoliosis. Pedicle screws were used in both proximal and distal foundations for fixation. Routine lengthening procedures were performed every six months. We recorded the data including age at initial surgery, sex, number of lengthenings, length of follow-up and complications. Cobb angle of the major curve, kyphosis angle, T1- S1 length, space available for lung (SAL) ratio, coronal and sagittal balance and height of all patients were measured preoperativelly, postoperative initial, before and after every lenghtenings and recorded. Results: The mean age at surgery was 5,9 years (1,3-10,9). Average follow-up time was 22,6 months (11-40). The mean number of lengthening was 2,9 (1-5) per patient. Average time between two lengthening were 6,6 (5,6-10,8) months. The major Cobb angle improved from 50,60 (160- 860) preinitially, 21,70 (00- 460) postinitially, 16,90 (00- 360) at the last follow-up (p< 0,005). Correction in major Cobb angle was 57,1 % at the postinitial period and 66,6 % at the last follow-up.