Leonardo da Vinci'nin bilime olan merakının sanatına etkisi
The effect of Leonardo da Vinci's curious in science on the art
  1. Tez No: 670124
  2. Yazar: NARİN PARLAKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NURCAN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın genel amacı Leonardo da Vinci'nin bilime olan merakının sanatını nasıl etkilediğidir. Araştırma literatür tarama tekniği kullanılarak hazırlanmıştır. Literatür taraması, mevcut yazılı kaynaklar içerisinden belirlenmiş olan konu hakkında detaylı ve sistemli araştırma yapma sürecinin tamamıdır. Araştırmada Leonardo da Vinci' ye ait sanatsal ve bilimsel veriler araştırılmış, sanatçının bilimsel çalışmalarının sanatına ne gibi etkiler yaptığı incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda Leonardo da Vinci' nin sanatsal çalışmalarının yanı sıra matematik, geometri, botanik, mühendislik, anatomi gibi pek çok bilimsel alanda çalışmalar yaptığı ve bu çalışmaların resimlerinde etkileri görülmektedir. Anatomi alanında ki bilgiler sağlam temelli figürler çizmesine, matematik ve geometri gibi alandaki çalışmaları ise uzamsal ve perspektif olarak derin çalışmalar yapmasına temel hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is how Leonardo da Vinci's curiosity towards science affected his art. The research has been prepared using literature scanning technique. Literature review is the whole process of making detailed and systematic research on the subject determined from the available written sources. In the research, artistic and scientific data of Leonardo da Vinci were investigated, and the effects of the artist's scientific works on his art were tried to be examined. As a result of the research, besides the artistic works of Leonardo da Vinci, he worked in many scientific fields such as mathematics, geometry, botany, engineering, and anatomy, and the effects of these studies are seen in his paintings. The knowledge in the field of anatomy has laid the basis for drawing solid-based figures, and studies in the field such as mathematics and geometry have provided the basis for deep studies in spatial and perspective.