Arap şiirinde Tahzir ve İğranın üslup bakımından incelenmesi
The analysis of Tahzir and İğra in Arabic poetry in terms of style
- Tez No: 670155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NASSERUDDİN MAZHARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Arap dili ve belâgatına bakıldığında istifham, medh, zem, şart, teaccüp, nefy, tahzir, iğra ve diğer birçok farklı üslup biçimleri ile karşılaşılmaktadır. Arap dili üzerine yazılmış eser ve kaynakların doğru telaffuz ve kullanımı için bu eser ve kaynaklarda kullanılan üslupların doğru kullanılması gerekmektedir. Bu üslupların her birinin farklı özelliği ve amacı bulunmaktadır. Bu sebeple bu üslupların lafza ve manaya kattığı özellikleri bilmek önem arz etmektedir. Bu çalışmada bu üsluplardan olan tahzir ve iğra üslupları incelenmiştir. Bu çalışmada tahzir ve iğra üslubunun ne olduğu, cümlede nerede, nasıl ve hangi şekillerde kullanıldığına dikkat çekilmiş ve çalışmanın ana konusunu teşkil eden Arap şiirlerden örnekler ile açıklanmıştır. Bunun yanında Arap dilinin diğer kaynakları olan ayet ve hadislerden de örnekler getirilerek konunun daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Buradaki amaç bütün ayet, hadis ve şiirlerdeki tahzir ve iğra üsluplarını bulmak değil bunlardan örnekler getirerek, tahzir ve iğra üslubunun cümlede nerede, nasıl ve hangi şekillerde kullanıldığına dikkat çekmektir.
Özet (Çeviri)
When we look at the Arabic language and rhetoric, we come across many different styles of style such as istifham, medh, zem, yacht, teaccup, nefy, tahzir, igra and many other. For the correct pronunciation and use of works and sources written on the Arabic language, the styles used in these works and sources should be used correctly. Each of these styles has a different feature and purpose. For this reason, it is important to know the features these styles add to the word and meaning. In this study, we will examine the styles of tahzir and igra, which are among these styles. In this study, attention was drawn to what the style of tahzir and igra is, where, how and in what ways it was used in the sentence, and it was explained with examples from Arabic poems that constitute the main subject of our study. Besides, it is aimed to understand the subject better by bringing examples from verses and hadiths, which are other sources of the Arabic language. The aim here is not to find the styles of tahzir and ijra in all verses, hadiths, and poems, but to bring examples of these, and to draw attention to where, how, and in what ways the style of tahzir and igra is used in the sentence.