The impact of organizational culture and organizational loyalty on empowering workers in the health sectors in Anbar Governorate
Organizasyon kültürü ve organizasyon sadakatının Anbar Valiliği'nde sağlık sektörünün güçlendirilmesine etkisi
- Tez No: 670241
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışma, örgüt kültürünün ve örgütsel bağlılığın etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. El-Anbar Valiliği sağlık sektöründeki çalışanları davranışını analiz etmek için Sağlık sektöründeki beş kurumdan örneklem oluşturulmuştur. Örneklem rastgele seçilmiştir. 150 kişiden oluşan deneklere, anket formuları elektronik olarak dağıtıldı ve %86'sından (129) sonuç alındı. Verilerin Likert ölçeği kullanılarak açıklanması ve analizinde betimsel analitik yaklaşım kullanılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşur, bu çalışmanın değişkenlerine bir giriş yapmaya odaklanan ilk bölüm, ikinci bölüm, çalışmanın teorik tarafına ve değişkenlerine odaklanır, üçüncü bölüm, çalışmanın metodolojisi ve önceki çalışmalarla ilgilidir. Çalışmanın uygulanmış kısmını tasarlamak ve test etmek için kullanılan araçlar, dördüncü bölüm pratik parçaya odaklanır ve son olarak, Beşinci Bölüm bu çalışmanın sonuçları ve önerileri ile sınırlıdır. Çalışma, çalışanların organizasyon kültürüne ve sadakatine sahip olmadan işlerini verimli ve verimli bir şekilde yapamayacakları sonucuna varmıştırç Bu, da çalışanların organizasyonun hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için tek bir ekip olarak arzu ve hevesle çalışması gerektiğini göstermektedir. Diğer bir sonuç, örgüt kültürü değişkeninin, işçiler arasında örgütsel sadakat olmaması halinde çalışanların güçlendirilmesinin etkilendiğidir. Yukarıdaki sonuçlar doğrultusunda, bu çalışma sağlık kuruluşlarının örgüt kültürü konusuna dikkat etmeleri ve örgüt kültürü kavramını geliştirmeye yardımcı olan ve işçilerin güçlendirilmesi üzerinde etkiye yol açan prosedürleri ve politikaları kullanmaları gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to know the effect of corporate culture and loyalty in order to motivate employees in the governorate of Al-health Anbar's sectors, the sample of the study had consisted of five institutions working at Health Sector. A random sample was selected of employees working in those institutions, the samples were -150- employees, while the form of questionnaire was distributed electronically, the valid questionnaires form of the analysis reached -129- questionnaires, in rate of -86%- of the total questionnaires distributed by the researcher on the sample of research. The descriptive analytical approach was used in the explanation and analysis of the data by using Likert scale. The study consists of Five chapters, the First chapter focused on giving an introduction to the variables of this study, the Second chapter focuses on the theoretical side of the study and its variables, the Third chapter dealt with the methodology of the study and previous studies and the tools used to design and test the applied part of the study, Chapter Fourth focuses on the practical part and, finally, Chapter Five is limited to the conclusions and recommendations of this study. The study concluded that employees cannot do their work efficiently and effectively without presence the organizational culture and loyalty that makes the employees work with desire and eagerness as one team in order to enable them to achieve the aims of the organization. The study also concluded that the organizational culture variable affects the empowerment of employees unless there is organizational loyalty among workers. Through the above results, this study recommended that health organizations have to pay attention to the topic of organizational culture and to use procedures and policies that help to enhance the concept of organizational culture, which leads to an impact on empowering workers.