Prostat kanseri tanısında likit biyopsi tanı paneli(GSTP1, RASSF1:RASSF2 VE TMPRSS2-ERG) kullanımının doku biyopsisi ile korelasyonu
  1. Tez No: 670251
  2. Yazar: EMRE AYKANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ARISAN, DR. ABDULLAH HIZIR YAVUZSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Prostat kanser tanısında PSA ölçümünün yetersizliği göz önüne alınarak tanı için klasik doku biyopsisi ve örneklerin histopatolojik incelenmesi gibi invaziv yöntemler kadar güvenilir potansiyel bir likit biyopsi tanı paneli oluşturulması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2020-2021 yılları arası PSA yüksekliği ve şüpheli DRM nedeniyle TRUS-biyopsi yapılan 39 hasta ve kontrol grubu olarak normal PSA değerine sahip 15 sağlıklı gönüllünün dahil edildi. Sağlıklı gönüllülerden ve biyopsi öncesinde hastalardan alınan yaklaşık 15 ml venöz kan örneği plazma olarak ayrıldı.Hasta ve gönüllülerin sonuçları prospektif olarak değerlendirildi.Patoloji sonucuna göre hastalar PKa ve BPH olarak ayrıldı. Alınan plazma örneklerinden toplanan cfDNA materyallerinde GSTP1 ve RASSF1:RASSF2 genlerinin hipermetilasyon durumu ortaya konuldu. PKa, BPH ve sağlıklı gönüllü gruplarında tespit edilen bu epigenetik değişikliğin patoloji sonuçlarıyla korelasyonu incelendi. Bulgular: Dahil edilen 39 hastanın patoloji raporları 13'ü PKa, 3'ü ASAP, 3'ü HGPIN ve 20'si BPH olarak sonuçlandı. PKa tespit edilen hastalar D'amico risk sınıflamasına göre sınıflandırıldığında 3 hasta düşük risk grubunda, 6 hasta orta risk grubunda, 4 hasta yüksek risk grubunda yer aldı. PKa saptanan hastaların toplamda 3 ünde GSTP1, 4 ünde RASSF1 ve 9 unda RASSF2 metilasyonu pozitif olarak saptandı. Çalışılan genetik metilasyonlar tek tek incelendiğinde RASSF2'nin en yüksek duyarlılık (%69), özgüllük (%39) ve NPD'ye (%80) sahip olduğu, RASSF1' in ise en yüksek PPD'ye ( %30) sahip olduğu görülmüştür. Genlerin ikili kombinasyonları incelendiğinde ise GSTP1:RASSF1 kombinasyonunun en yüksek duyarlılık (%46), özgüllük (% 76) ve NPD'ye (%82) sahip olduğu görülmüştür. Her üç genin beraber metilasyonu incelendiğinde ise duyarlılık oldukça düşük (%8) izlenmekle beraber özgüllüğün (%83) anlamlı derecede arttığı izlenmiştir. Sonuç:Prostat kanseri tanısında PSA yerine birçok genetik markır araştırılmaktadır.Çalışmamızda incelemeye aldığımız GSTP1 ve RASSF1 metislasyon pozitiflik oranlarının prostat kanserli olmayan hastalarda daha yüksek olduğunu izlesek de RASSF2 metilasyon oranının prostat kanserli hastalarda daha yüksek olduğunu gördük.Fakat bu konuda daha yüksek volümlü çok merkezli prospektif randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Considering the inadequacy of PSA measurement in the diagnosis of prostate cancer, it is aimed to establish a potential liquid biopsy diagnostic panel that is as reliable as invasive methods such as classical tissue biopsy and histopathological examination of samples. Materials and Methods: Between 2020-2021, 39 patients who underwent TRUS-biopsy due to elevated PSA and suspected DRM in our clinic and 15 healthy volunteers with normal PSA values as the control group were included in the study. Approximately 15 ml of venous blood sample taken from healthy volunteers and patients before biopsy was separated as plasma. The results of the patients and volunteers were evaluated prospectively. According to the pathology results, the patients were divided into PCa and BPH. Hypermethylation status of GSTP1 and RASSF1:RASSF2 genes was revealed in cfDNA materials collected from plasma samples.Correlation of this epigenetic change detected in CaP, BPH and healthy volunteer groups with pathology results was examined. Results: The pathology reports of the 39 patients included were 13 PCa, 3 ASAP, 3 HGPIN, and 20 BPH. When patients with PCa were classified according to D'amico risk classification, 3 patients were in the low risk group, 6 patients were in the medium risk group, and 4 patients were in the high risk group. In total, GSTP1 in 3, RASSF1 in 4, and RASSF2 methylation in 9 of the patients with PCa were positive. When the studied genetic methylations were examined one by one, RASSF2 had the highest sensitivity (69%), specificity (39%) and NPD (80%), while RASSF1 had the highest PPD ( 30%). When the binary combinations of genes were examined, it was observed that the GSTP1:RASSF1 combination had the highest sensitivity (46%), specificity (76%) and NPD (82%). When the methylation of all three genes was examined, it was observed that the sensitivity was quite low (8%), but the specificity (83%) increased significantly. Conclusion: Many genetic markers are investigated instead of PSA in the diagnosis of prostate cancer. Although we observed that the GSTP1 and RASSF1 methyslation positivity rates that we examined in our study were higher in patients without prostate cancer, we found that the rate of RASSF2 methylation was higher in patients with prostate cancer. However, there is a need for higher volume multicenter prospective randomized controlled studies on this subject.