Çevresel etkenlerin COVID-19 yayılımına olan etkisi
The impact of environmental factors on thespread of COVID-19
  1. Tez No: 705755
  2. Yazar: MUHAMMET SALİH TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Meteoroloji, Sağlık Eğitimi, İlk ve Acil Yardım, Meteorology, Health Education, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç Hastanemiz Acil Tıp Kliniği'ne başvuran moleküler yöntemlerle doğrulanmış COVID-19 hastalarında iklim göstergeleri (hava sıcaklığı, nem oranı, rüzgâr hızı) ile vaka sayısı ve mortalite arasında bir ilişki olup olmadığının araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem Halk Sağlığı Yönetim Sistemi üzerinden yapılan retrospektif taramada 01 Haziran 2020-28 Şubat 2021 tarihlerini kapsayan 39 haftalık dönemde hastanemize başvuran ve moleküler yöntemler ile doğrulanmış COVID-19 vakası sayısı ile İstanbul'da meteorolojik değişkenleri içeren günlük veriler toplandı. İstanbul Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü'nden alınan günlük hava durumu verileri kullanıldı. Çalışmaya dâhil edilen iklim (hava) göstergeleri olarak; ortalama sıcaklık, minimum sıcaklık, maksimum sıcaklık, ortalama nispi nem ve rüzgâr hızı alındı. İklim göstergeleri ile COVID-19 vaka sayısı ve hastalığın klinik sonlanımı arasındaki korelasyon analiz edildi. Bulgular Çalışmaya dâhil edilen toplam 169,058 hastanın 89091'u (%52,70) erkek ve 79967'si (%47,30) ise kadın olup; yaş ortalaması 39,74 ± 11,60 (aralık, 18-92) idi. Toplam 354 hasta vefat ederken, ölüm hızı %0,21 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim This study aimed to investigate whether there is a relationship between climate indicators (air temperature, humidity, wind speed) and the number of cases and mortality in COVID-19 patients admitted to our hospital's Emergency Medicine Clinic and confirmed by molecular methods. Materials and Methods A retrospective scan of daily data from the Public Health Management System for the number of COVID-19 cases admitted to our hospital and confirmed by molecular methods and the meteorological variables in Istanbul during the 39 weeks covering the dates of 01 June 2020-28 February 2021 were collected. Daily weather data from the Istanbul Meteorology 1st Regional Directorate were used. The study included average temperature, minimum temperature, maximum temperature, average relative humidity, and wind speed as climate (weather) indicators. The correlation between climate indicators, the number of COVID-19 cases, and the clinical outcome of the disease were then analyzed. Findings Of the 169,058 patients included in the study, 89091 (52.70%) were male, and 79967 (47.30%) were female. The mean age was 39.74 ± 11.60 (range, 18-92). A total of 354 patients died, with a death rate of 0.21%.