Geriatrik hastalarda mevsimsel sıcaklık artışının acil servis başvuruları ve tıbbi sonlanımları üzerine etkisi
The effect of seasonal temperature rise on emergency department admissions and medical outcomes in geriatric patients
  1. Tez No: 670259
  2. Yazar: AHMET BURAK AYTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN EROL ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Nefroloji, Nöroloji, Geriatrics, Nephrology, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı acil servise başvuran geriatrik hastaların başvurularını ve tıbbi sonlanımlarını sıcaklık zonlarına göre incelemektir. Gereç ve Yöntem: 2017 – 2019 yıllarında Mayıs – Eylül ayları arasında hastanemiz acil servisine başvuran 65 yaş ve üzeri hastaların dosyaları retrospektif olarak taranıp hastaların demografik verileri, laboratuvar değerleri, son tanıları, servis izlemi, yoğun bakım ihtiyaçları, taburculuk bilgileri ve hastane içi mortaliteleri kaydedilmiştir. Çalışmaya 2.065 hasta dahil edilmiştir. Hava sıcaklığı verileri Meteoroloji Genel Müdürlüğünden elde edilip, nem ve sıcaklık değerlerine göre hissedilen sıcaklık değerleri farklı sıcaklık zonlarında incelenmiştir. Sıcaklık zonları ve geriatrik hastaların bu tarihlerdeki acil servis başvuruları, tanıları ve tıbbi sonlanımları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular: Sıcaklık zonlarına göre hastaların demografik özellikleri, komorbid hastalıkları arasında fark yok idi (p>0,05). Zon 3 (hissedilen sıcaklığın en fazla olduğu günler)'te ABY ve hipernatremi diğer zonlara göre anlamlı daha fazla idi (p0,05). Yoğun bakım yatışı Zon 2'de Zon 1'e göre anlamlı fazla idi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this retrospective study is to examine the medical outcomes of geriatric patients admitted to the emergency department according to temperature zones. Materials and Methods: The files of patients aged 65 and over who applied to the emergency department of our hospital between May and September in 2017-2019 were retrospectively scanned, and patients' demographic data, laboratory values, final diagnosis, in-patient follow-up, intensive care needs, discharge information and in-hospital mortality were recorded. 2065 patients were included in the study. Temperature data were obtained from the General Directorate of Meteorology, and the apparent temperature according to humidity and temperature values were examined in different temperature zones. The relationship between temperature zones and the emergency department admissions, diagnoses and medical outcomes of geriatric patients at these dates were investigated. Results: There was no difference between the demographic characteristics and comorbid diseases of the patients according to the temperature zones (p>0.05). ARF and hypernatremia were significantly higher in zone 3 (days with the highest temperature) than in other zones (p0.05). Intensive care admission was significantly higher in Zone 2 than in Zone 1 (p0.05).