Kronik spontan ürtikerli çocuklarda kardiyak fonksiyonların ve subklinik ateroskleroz varlığının değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac functions and presence of subclinical atherosclerosis in children with chronic spontaneous urticaria
  1. Tez No: 670258
  2. Yazar: MERVE ANIL ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÖZÇEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Kronik spontan ürtiker (KSÜ); kronik ürtikerin bir alt grubudur. Kronik spontan ürtikere neden olan mekanizmalar tam olarak net olmamakla birlikte ortaya atılan hipotezlerden biriside kronik inflamasyondur. Kronik inflamasyon aynı zamanda aterosklerozun oluşmasındaki temel olaylardan birisidir. Literatüre bakıldığında KSÜ tanılı çocuklarda ateroskleroz varlığını değerlendirildiği yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmadaki amacımız çocuk KSÜ hastalarında subklinik ateroskleroz ve kardiyak fonksiyonlarda etkilenme varlığının araştırılması; bu bozuklukların saptanması halinde ciddiyetinin belirlenmesi ve hastanın kliniğine nasıl yansıdığının saptanmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya hasta grubu için Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji kliniğine başvuran KSÜ tanılı hastalardan çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun olan 33 çocuk alındı. Kontrol grubu için Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sağlam Çocuk polikliniğine başvuran ve kontrol grubu için çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 33 çocuk dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm çocuklardan ve ebeveynlerinden yazılı onam alındı. Çalışmaya dahil edilen çocuklardan yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, fizik muayene bulguları, önceki başvurularında bakılan laboratuar değerleri alınıp kaydedildi. Tüm çocukların transtorasik ekokardiyografi ile sol ve sağ ventrikül sistolik fonksiyonları, sol ve sağ ventrikül çapları, kapak fonksiyonları, TAPSE, global longitudinal strain kaydedildi.Ayrıca karotis intima media kalınlığı, distensibilite, sol ventrikül miyokard performans indeksi değerlendirmeleri de yapıldı. İstatistiksel değerlendirme SPSS 22.0 programı ile yapıldı. p değeri için anlamlılık sınırı < 0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hasta ve kontrol grubu arasında demografik özellikler, laboratuar bulguları açısından anlamlı farklılık yoktu. Ekokardiyografik parametrelerde triküspit anular düzlem sistolik hareketinin (TAPSE) KSÜ tanılı çocuklarda anlamlı olarak daha az olduğu belirlendi (20 (15-28) vs. 23 (15-33); p= 0,02). Global longitudinal strain, karotis intima media kalınlığı, miyokard performans indeksinin dahil olduğu diğer ekokardiyografik parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi. KSÜ tanılı hastalarda ürtiker aktivite skoru-7 (ÜAS-7) ve KSÜ tedavisi için verilen ilaç tedavileri arasında anlamlı korelasyon izlenmedi. Sonuç: Kronik spontan ürtiker hastalarında subklinik ateroskleroz varlığı ve kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi açısından yapılan çalışmamızda KSÜ tanılı hastalarda kontrol grubuna göre TAPSE istatistiksel anlamlı bir şekilde daha az bulunmuştur. Diğer ekokardiyografik ve fizik muayene parametrelerinde anlamlı bir farklılık izlenmemiştir. TAPSE değeri sağ ventrikül sistolik fonksiyonunu göstermesi açısından önemli bir parametredir. Literatürde KSÜ hastalarında subklinik ateroskleroz varlığı açısından yapılan fazla çalışma yoktur. Bu nedenle KSÜ hastalarında ix kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi ve subklinik ateroskleroz varlığının araştırılması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic spontaneous urticaria (CSU) is a subgroup of chronic urticaria. Although the mechanisms that cause CSU are not completely clear, chronic inflammation is one of the hypotheses that has been proposed. Chronic inflammation is also one of the main events in the formation of atherosclerosis. In the literature, very few studies have evaluated the presence of atherosclerosis in children with CSU. This study aimed to investigate the presence of subclinical atherosclerosis and cardiac functions in pediatric CSU patients. The study also aimed to determine the severity of CSU and identify how it is reflected in the patient's clinic. Material and Method: For the patient group, 33 children who met the study's inclusion criteria were recruited from patients with CSU who applied to the Prof. Dr Cemil Taşçıoğlu City Hospital Pediatric Immunology and Allergy Clinic. For the control group, 33 children who applied to Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital, Department of Pediatrics Health and Diseases Outpatient Clinic and met the inclusion criteria for the control group were included. Written informed consent was obtained from all the children and their parents. Age, gender, body mass index, physical examination findings, and laboratory values of the children were recorded. Transthoracic echocardiography of all the children recorded the patients' left and right ventricular systolic functions, left and right ventricular diameters, valve functions, tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE), and global longitudinal strain. Moreover, carotid intima-media thickness, distensibility, and left ventricular myocardial performance index were evaluated. SPSS 22.0 software was used to conduct the statistical analysis. The limit of significance for the p value was accepted as < .05. Results: There was no significant difference between the patient and control groups in terms of the demographic characteristics and laboratory findings. In the echocardiographic parameters, TAPSE was found to be significantly lower in children with CSU (20 [15–28] vs. 23 [15–33]; p = .02). No statistically significant difference was observed in the other echocardiographic parameters, including global longitudinal strain, carotid intima-media thickness, and myocardial performance index. There was no significant correlation between the urticaria activity score-7 (UAS-7) and the medications given to treat pediatric patients with CSU. Conclusion: In terms of the presence of subclinical atherosclerosis and the evaluation of cardiac functions in pediatric patients with CSU, TAPSE was found to be significantly lower the CSU group in comparison to the control group. No significant difference was observed in the other echocardiographic and physical examination parameters. The TAPSE value is an important parameter for evaluating right ventricular systolic function. In the literature, very few studies have investigated the presence of subclinical atherosclerosis in pediatric CSU patients. Therefore, more studies are needed to evaluate cardiac functions and investigate the presence of subclinical atherosclerosis in this group of patients.