İlkokul öğrencilerinin sınıf içi etkinliklere katılım düzeylerinin belirlenmesi (Afyonkarahisar örneklemi)
The determination of primary school student's involvement in classroom activities (Afyonkarahisar sample)
  1. Tez No: 670323
  2. Yazar: HAVVA ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Öğrencilerin, programda yer alan hedeflere ulaşabilmeleri için eğitim kurumlarında gerçekleştirilen etkinliklere ve öğrenme ortamlarına duydukları ilginin belirlenmesi gereklidir. Bu yüzden öğrenci katılımının değerlendirilmesi önemlidir. Bu araştırmanın amacı ilkokul öğrencilerinin sınıf içi etkinliklere katılım düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim öğretim yılında Afyonkarahisar il merkezindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokullara devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemine ise Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilkokul 1., 2., 3. ve 4. sınıf kademelerinde öğrenim gören toplam 560 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırmanın modeli, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ve Laevers, Declercq ve Jackamn (2010) tarafından geliştirilen ve araştırmacı tarafından geçerlik güvenirlik çalışması gerçekleştirilen Leuven Katılım Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 20 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, ilkokul 1., 2., 3. ve 4. sınıftaki öğrencilerin orta düzeyde bir katılıma sahip oldukları belirlenmiştir. İlkokul öğrencilerinin katılım düzeyleri ile cinsiyet, ders türü, öğretmenin kıdemi ve mezun olduğu bölüm türü arasında anlamlı farklılık olduğu; öğrencilerin sınıf düzeyi, okul öncesi eğitim kurumuna gitme durumları, anne ve babanın yaşı, öğrenim durumu, ailenin aylık geliri arasında ise anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra bazı katılım göstergelerinin sınıf düzeyi ve ders türüne göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is necessary to determine students' interest in the activities and learning environments in educational institutions to enable them to reach the curriculum goals. Therefore, it is vital to assess the student involvement. The study aimed to determine primary school students' involvement level in classroom activities. The research population comprised students enrolled at primary schools affiliated with the Ministry of National Education in Afyonkarahisar city center during the 2019-2020 academic year. A total of 560 students studying in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades at primary schools affiliated with Afyonkarahisar Provincial Directorate of National Education were included in the study sample. The research used a survey model with a quantitative research design. A Personal Information Form, developed by the author, and the Leuven Involvement Scale, developed by Laevers, Declercq and Jackamn (2010), were used as the data collection tools in the study. The validity and reliability tests regarding this source were conducted by the author. The data obtained during the study were analyzed with SPSS 20. The research revealed that students in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades in primary school have a moderate involvement level. There is a significant difference between the involvement levels of primary school students by their gender, course type, seniority of the teacher, and the graduation department type. It was concluded that there is no significant difference between the students' grade level, their pre-school education status, and the age, education level, and the monthly income of their parents. Moreover, certain involvement indicators were found to differ significantly by grade level and course type.