Rotator manşet cerrahisi geçiren hastalarda telerehabilitasyon ile verilen motor kontrol egzersizlerinin omuz fonksiyon ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation the effects of motor control exercises delivered via telerehabilitation on shoulder function and quality of life in patients undergoing rotator cuff surgery.
  1. Tez No: 954832
  2. Yazar: SİNEM YENİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BÜKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Artroskopik RM cerrahisi geçiren hastalarda telerehabilitasyon ile verilen motor kontrol (MK) egzersizlerinin omuz fonksiyonu ve yaşam kalitesine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntemler: Katılımcıların cerrahi öncesi, cerrahiden 6 hafta ve 12 hafta sonra; ağrı (VAS), eklem hareket açıklığı (EHA), aktif internal rotasyon (İR), lateral skapular kayma testi (LSKT), fonksiyon [(Kol, Omuz ve El Engellilikleri Anketi (DASH), Amerikan Omuz ve Dirsek Cerrahları Standart Omuz Değerlendirme Formu (ASES)], uyku kalitesi [(Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)], kinezyofobi [(Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ)] ve yaşam kalitesi [(Western Ontario Rotator Kılıf İndeksi-WORC)] değerlendirmeleri alındı. Kas kuvveti ise (omuz kas kuvveti, kavrama kuvveti) cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası 12.haftada değerlendirildi. Katılımcılar iki gruba (Standart Rehabilitasyon Grubu (STD) ve Motor Kontrol Grubu (MK)) ayrıldı. Her iki gruba da telerehabilitasyon yolu ile haftada 2 kez 12 hafta boyunca eğitim verildi. Bulgular: Çalışmaya 29 kadın, 5 erkek toplam 34 katılımcı (STD=17 kişi, MK=17 kişi) alındı. Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre, cerrahi sonrası 6. haftada gece VAS düzeyi, MK grubunda STD grubuna kıyasla anlamlı şekilde düşüktü (p=0,011). Omuz eksternal rotasyon (ER) EHA değeri; cerrahiden 12 hafta sonra MK grubunda STD grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,039). LSKT'nin, her 3 pozisyonunda (0, 45 ve 90 abduksiyon) iki skapula arasındaki fark değerleri, MK grubunda 12. haftada STD grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha az gözlendi (p0,05). Sonuç: Sonuçlarımıza göre, telerehabilitasyon yoluyla uygulanan STD rehabilitasyona eklenen MK egzersizleri, yalnızca STD rehabilitasyona kıyasla skapular hareketliliğin artırılmasında, omuz fleksiyonu, abduksiyonu ve skapular düzlemdeki kas kuvvetinin artırılmasında ve akut dönemdeki uyku kalitesinin geliştirilmesinde daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of motor control (MC) exercises delivered via telerehabilitation on shoulder function and quality of life in patients who underwent rotator cuff (RC) surgery. Materials and Methods: Participants were evaluated preoperatively, and at 6 and 12 weeks postoperatively for pain (Visual Analog Scale - VAS), range of motion (ROM), active internal rotation (IR), Lateral Scapular Slide Test (LSST), function [Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) Questionnaire, American Shoulder and Elbow Surgeons Score (ASES)], sleep quality [Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI)], kinesiophobia [Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK)], and quality of life [Western Ontario Rotator Cuff Index (WORC)]. Muscle strength (shoulder muscle strength, grip strength) was assessed preoperatively and at 12 weeks postoperatively. Participants were divided into two groups: Standard Rehabilitation Group (STD) and Motor Control Group (MC). Both groups received training via telerehabilitation twice a week for 12 weeks. Results: A total of 34 participants (29 women, 5 men) were included in the study (STD=17, MC=17). According to the findings, nighttime VAS scores at the 6th postoperative week were significantly lower in the MC group compared to the STD group (p=0.011). Shoulder external rotation (ER) ROM was significantly higher in the MC group at 12 weeks post-surgery (p=0.039). The differences in LSST values between the scapulae at all three positions (0°, 45°, and 90° abduction) were significantly smaller in the MC group at week 12 compared to the STD group (p0.05). Conclusion: According to our findings, the addition of motor control exercises to standard telerehabilitation is more effective than standard telerehabilitation alone in improving scapular mobility, increasing shoulder flexion and scapular plane muscle strength, and improving sleep quality in the acute period.