The determinants of cds: An emerging markets analysis
CDS'lerin belirleyicileri: Gelişmekte olan bir pazar analizi
  1. Tez No: 670419
  2. Yazar: SERHAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada CDS spreadleri ile hisse senedi endeksi, döviz kuru, sanayi üretim endeksi ve tüketici fiyat endeksi gibi diğer finansal ve makroekonomik göstergeler arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada BRIC ülkeleri ve Türkiye başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin finansal piyasalarına odaklanılmıştır. Birim kök testleri, eşbütünleşme testleri, vektör hata düzeltme modelleri, vektör otoregresif modeller ve Granger nedensellik testleri uygulanmıştır. Çalışma sonucunda CDS spreadleri ile diğer finansal ve makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkinin ülkeler arasında homojen olarak gerçekleşmediği görülmektedir. Yine de, sonuçlar incelendiğinde genellikle finansal değişken hisse endeksi ve CDS spreadi arasında güçlü bir nedensellik görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study we tried to analyze the relationship between CDS spreads and other financial and macroeconomic indicators such as stock index, foreign exchange rate, industrial production index and consumer price index. We focused on emerging markets, especially BRIC countries and Turkey. We applied unit root tests, cointegration tests, vector error correction models, vector autoregressive models and Granger causality tests. Our results imply that the relationship between CDS spreads and other financial variables and macroeconomic variables are not homogeneous across countries. Nevertheless, a strong implication of the results is that the causality generally runs from financial variables, in particular stock index to CDS spreads.