The estimation of burden of chronic diseases in Turkey
Türkiye'de kronik hastalıkların yükü tahmini
- Tez No: 670557
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünyada kronik hastalıkların görülme sıklığının giderek artması tedavileri hem riskli hem de maliyetli kılmaktadır. Bu nedenle kronik hastalığı olan bireylerin hastalıklarıyla yaşamayı öğrenmesi gerekmektedir. Bu anlamda, hastalığı tüm taraflar için yönetmek daha önemli hale gelmektedir. Kronik hastalıkların görülme sıklığının artması sağlık hizmetlerine olan talebi artırmış ve bu doğrultuda ülkelerin sağlık harcamalarında büyük artışlar gözlenmektedir. Dolaşım, solunum ve endokrin hastalıkları Türkiye'de yüksek morbidite, erken mortalite ve sakatlığa neden olan üç önemli kronik hastalıktır. Bu çalışma, bahsi geçen bulaşıcı olmayan hastalıkların mevcut yükünün önemli olduğunu ve nüfusun yaşlanması ve sağlıksız yaşam tarzı nedeniyle gelecekte artacağını doğrulamaktadır. Artan hastalık yükü, dolaylı sağlık maliyetleri şeklinde Türkiye'nin sağlık sistemi üzerinde önemli bir baskı yaratmakta olup üretkenlik kaybına neden olmaktadır. Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu'ndan elde edilen veriler kullanılarak Türkiye'de dolaşım, solunum ve endokrin hastalıklarının potansiyel kayıp yılı tahmin yaklaşımının parasal değeri ile dolaylı maliyetini hesaplayan bir ilki temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic diseases are increasing overtime in the world and its treatments can be more not only risky but also costly. However, patients with chronic diseases should learn how to live with it. In that sense, managing the disease for all parties is becoming more crucial. The raise in the prevalence of chronic diseases has increased the demand for healthcare services, and in this direction, a large increase has been observed in the health expenditures of the countries. Circulatory, respiratory and endocrine diseases are three important chronic diseases that causes of high morbidity, premature mortality and disability in Turkey. This study confirms that the current burden of these NCDs is significant, and it will rise in the future due to aging of the population and unhealthy lifestyle. This growing burden of disease will create significant pressure on Turkey's healthcare system in the form of indirect healthcare costs; loss of productivity and rise in the absenteeism and presenteeism. This study represented for the first-time indirect cost by monetary value of potential years of lost (MVYLL) estimation approach of circulatory, respiratory and endocrine diseases in Turkey by using the data which is obtained from Republic of Turkey Ministry of Health and Turkish Statistical Institute.