Gelişen ekonomilerde sanayileşmenin çevre kirliliğine etkisi
The impacts of industrialization on environmental pollution in emerging economies
  1. Tez No: 670556
  2. Yazar: FATMA SİBEL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde, seçilen sekiz (Türkiye, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika, Rusya, Meksika, Hindistan, Çin ve Brezilya) gelişen piyasa ekonomisi için 1990 sonrası dönemde çevre kirliliğinin belirleyicileri, sanayileşmenin etkisine odaklanarak incelenmiştir. Çevre kirliliğinin kişi başına düşen karbondioksite salınımı ile ölçüldüğü çalışmada, sanayileşme imalat sanayisinin milli gelir içindeki payı ile temsil edilmiştir. Ayrıca, ticari açıklık, ekonomik büyüme, doğrudan yabancı sermaye yatırımı girişleri, kentleşme ve teknolojik gelişme göstergeleri de tahmin modeline eklenmiştir. Çalışmada, sekiz ülkenin 1991-2016 yıllarına ait dengeli panel verileri, panel en küçük kareler yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın analiz kısmı nedensellik testiyle tamamlanmıştır. Analiz sonucunda, sanayileşmenin çevre kirliliğini artırdığı tespit edilse de katsayı istatistiki olarak anlamsız bulunmuştur. Sonuç olarak, istatistiki veriler anlamlı bir biçimde ticari açıklığın çevre kirliliğini azalttığı ancak ekonomik büyümenin ve kentleşmenin çevre kirliliğini artırdığı tespit edilmiştir. Nedensellik testi, incelenen açıklayıcı değişkenlerden çevre kirliliğine doğru anlamlı bir nedenselliğin olmadığını göstermiştir. Çalışmada son olarak elde edilen bulgular tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the determinants of environmental pollution have been examined with a focus on the impact of industrialization for the post-1990 period of eight (Turkey, India, Indonesia, South Africa, Russia, Mexico, China, and Brazil) emerging market economies. Environmental pollution is measured by carbon dioxide emissions per capita while industrialization is represented by the share of manufacturing in domestic income. Furthermore, the indicators of trade openness, economic growth, foreign direct investment inflows, urbanization, and technological development have also been included in the estimation model. Subsequently, in the study, a balanced panel data set covering the 1991-2016 period of the eight countries has been analyzed using panel least squares estimation technique. The analysis part of the study ends with a causality test. The results reveal that although industrialization increases environmental pollution, the coefficient is statistically insignificant. Additionally, statistically significant estimations show that trade openness reduces environmental pollution whereas economic growth and urbanization lead to increases in environmental pollution. Causality test has not found any causality from the examined explanatory variables to environmental pollution. Finally, the findings have been discussed in the thesis.