Marmara Bölgesi ballarının polen analizi
Pollen analysis of Marmara Region honeys
- Tez No: 670599
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM BIÇAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışmada Marmara Bölgesinde üretilen balların botanik karakterizasyonunun yapılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda bölgeyi temsil edecek şekilde farklı lokalitelerdeki sabit arıcılardan 182 bal örneği toplanmış ve palinolojik açıdan incelenmiştir. Palinolojik incelemede Louveaux ve arkadaşları (1978) tarafından geliştirilen yöntem kullanılmıştır. Bal örneklerinde bulunan polenler ışık mikroskobuyla tanımlanmış ve her bir taksona ait polen miktarları ve yüzde değerleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda 95 taksona ait polen tanımlanmıştır. Bu taksonlardan Marmara Bölgesi ballarında en yoğun görülen taksonlar Leguminosae, Cruciferae, Rosaceae, Compositae, Graminae, Plantago, Umbelliferae, Cichorioideae, Centaurea ve Paliurus spina-christi olarak belirlenmiştir. Bu taksonların 182 örnek içerisinde temsiliyet yüzdeleri sırasıyla %92,3; %87,9; %80,8 ; %76,9; %69,2; %68,7; %62,6; %52,2; %48,4 ve %48,4 olarak hesaplanmıştır. Çalışılan örneklerin 113 tanesi monofloral bal olarak tespit edilmiştir. Monofloral ballarda tespit edilen dominant polenler Castanea sativa, Helianthus annuus, Paliurus spina-christi, Erica, Brassica napus, Tilia, Allium, Hedera, Lupinus, Myosotis, Plantago, Trifolium pratense, Trifolium repens, Olea, Cruciferae, Leguminosae ve Umbelliferae taksonlarına aittir. Örneklerin 15'inde Bal Çiği Elementi/Polen oranı 3'ün üzerinde bulunmuş ve salgı balı olarak değerlendirilmiştir. İncelenen ballar için 10g balda bulunan toplam polen değeri 1266 ile 1598112 arasında hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to make botanical characterization of honeys produced in Marmara Region. For this purpose, 182 honey samples were collected from stationary apiaries in different localities that represent the region and were examined from palynologically. The method developed by Louveaux et al. (1978) was used for palynological examination. Pollen grains in honey samples were identified by light microscopy and each taxon was counted separately and their percentages in honey were determined. As a result of the study, pollen types belonging to 95 taxon was identified. Leguminosae, Cruciferae, Rosaceae, Compositae, Graminae, Plantago, Umbelliferae, Cichorioideae, Centaurea and Paliurus spina-christi were the most common taxa in the honeys of the Marmara Region. Representation percentages of these taxa in 182 samples were calculated as 92.3%, 87.9%, 80.8%, 76.9%, 69.2%, 68.7%, 62.6%, 52.2%, 48.4% and 48.4% respectively. The studied samples of 113 were determined as monofloral. The dominant pollen detected in monofloral honeys are belongs to taxa of Castanea sativa, Helianthus annuus, Paliurus spina-christi, Erica, Brassica napus, Tilia, Allium, Hedera, Lupinus, Myosotis, Plantago, Trifolium pratense, Trifolium repens, Olea, Cruciferae, Leguminosae and Umbelliferae. In 15 samples, Honey Dew Element/ Pollen ratio was found to be over 3 and they were evaluated as honeydew honey. The total pollen value of 10g honey for the investigated honeys was calculated between 1266 and 1598112.