n-boyutlu Öklid Uzayında λ -hiperüzeylerin Bir Karakterizasyonu
A Characterization Of λ-Hypersurfaces in n-dimensional Euclidean Spaces
- Tez No: 670603
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezin amacı Öklid uzaylarında rotasyonel hiperyüzeyleri ile Monge yaması ile verilen hiperyüzeylerin λ-hiperyüzeyi olma koşullarını incelemektir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölümde sonraki bölüm için gerekli olan kuramsal temeller verilmiştir. Üçüncü bölümde R^n teki hiperyüzeylerin kendine benzer ve λ-hiperyüzeyi olması ile ilgili şu ana kadar yapılan hesaplamalar verilmiş ve soliton olma koşulları irdelenmiştir. Dördüncü bölüm bulgulardan ibaret olup iki alt bölümden oluşmaktadır. İlk olarak R^(n+1) deki rotasyonel hiperyüzeyleri ikinci olaral ise R^(n+1) deki monge yaması ile verilen hiperyüzeyler ele alınmıştır. Bu hiperyüzeylerin kendine benzer ve λ-hiperyüzeyi olma koşulları incelenmiş bazı orijinal sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca bu sonuçları destekleyici bazı örnekler verilmiştir. Beşinci bölümde diğer bölümlerde elde edilen sonuçlar tartışılmış ve sonuç ve öneriler dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the conditions for the rotational hypersurface and hypersurfaces with Monge patch in Euclidean spaces to become λ-hypersurface. This thesis consists of 5 chapters. The first section is the introduction. Second chapter consist of some basic definitions which will be use in the other chapters. In the third section, the calculations made so far regarding the hyper surfaces of R^(n+1) to be soliton, self similar and λ-hypersurface are given. The fourth section consists of the findings and consists of two sub-sections. First, the rotational hypersurfaces with R^(n+1) are second, and the hypersurfaces given by the monge patch in R^(n+1) are discussed. The conditions for these hypersurfaces to be compact and λ-hypersurfaces were examined and some original results were obtained. In addition, some examples supporting these results are given. In the fifth section, the results obtained in other sections are discussed and the results and suggestions are expressed.