Yarı-Öklid uzaylarda rektifyen eğriler üzerine
On rectifying curve in semi-Eucledean spaces
- Tez No: 475170
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışmanın temel amacı rektifyen eğrilerin bir sınıflandırmasını ve bazı karakterizasyonlarını vermektir. n-boyutlu v-indeksli yar-Öklid uzayında rektifyen eğrilerin sınıflandırmasını ve karakterizasyonunu ele alan bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Rektifyen eğrilerle ilgili literatür özetinin verildiği birinci bölümün ardından ikinci bölümde tez çalışmasında kullanılacak olan temel kavramlara ve notasyonlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde yar-Öklid uzayında rektifyen eğrilerin bazı karakterizasyonları ile bir eğrinin rektifyen eğri olması için gerek ve yeter şartlar verilmiştir. Dördüncü bölümde sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Son bölümde ise çalışmada kullanılan kaynaklar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is giving a classications and some characterizations of rectifying curves. This thesis study, which deals with the classication and characterization of rectifying curves in semi-Euclidean space, consist of ve parts. In the second part, after the first chapter, which gives a literal summary of the rectifying curve, it is placed in the basic concepts and notations that will be used in the thesis study. In the third chapter, it is given necessary and sufficient conditions to be a rectifying curve of a curve and some characterization of rectifying curve in the semi-Euclidean space. In the fourth chapter the conclusions and recommendations are given. In the last part, the resources used in the study are given.