3-boyutlu biyoaktif hyaluronik asit hidrojellerin hazırlanması, karakterizasyonu ve nöroindüktif etkilerinin incelenmesi
Preparation and characterisation of 3-d bioactive hyaluronic acid-based hydrogels and the analysis of their neuroinductive effects
  1. Tez No: 670623
  2. Yazar: SILA BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EMREGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada tiramin ile modifiye edilmiş hyaluronik asitin (HA-Tyr), farklı amino asit dizileri kullanılarak sentezlenmiş peptit ampifillerle (PA) bir hidrojel oluşturması tasarlanmıştır. Tasarlanan bu hidrojelin mezenkimal kök hücreler için doğal niş oluşturması ve nörojenik farklılaşma kapasiteleri incelenmiştir. Bu etkiyi gözlemlemek için, farklı konsantrasyonlarda HA-Tyr/PA hidrojelleri hazırlanarak, optimum parametreleri belirlemek amacıyla TEM ve SEM görüntülemelerine bakılmıştır. İncelemeler ışığında yine optimum hücresel yaşayabilirlik koşullarını belirlemek için hücresel yaşayabilirlik ve MTS testleri yapılmıştır. Ardından mezenkimal kök hücrelerdeki nöral diferansiyeyi gözlememlemek amacıyla, nöral farklılaşma faktörü içeren ortam ve HA-Tyr/PA hidrojelinin nöral farklılaştırma faktörü içermeyen ortamla karşılaştırmaları yapılmıştır. Karşılaştırma sonucunda 3-boyutlu biyoaktif hyaluronik asit hidrojelleri hazırlanmış ve nöroindüktif etkileri incelenmiştir. Bu tez çalışmasındaki amacımız, in vivo süreçlerde yer alan endojen farklılaşma süreçlerini taklit ederek, PA nanofiberlerinin, büyüme faktörlerine gerek olmadan hücresel farklılaşmayı yönlendirmelerini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims at the modification of a hydrogel with hyaluronic acid-tyramine (HA-Tyr) and peptide amphiphiles (PA) synthesized using different amino acid chains. The hydrogel's forming a natural niche for mesenchymal stem cells and their neurogenic differentiation capacities are analysed in this study. In order to observe this effect, TEM and SEM are used to identify optimum parameters by preparing HA-Tyr/PA with different concentrations. In the light of the analysis, MTS tests are conducted to identify optimum conditions for cell viability. After that, neural differentiation medium is compared with cell proliferation medium of HA-Tyr/PA hydrogel to observe neural differentiation in mesenchymal stem cells. The aim of this study is to modify cell differentiation by imitating the processes of in vivo differentiation of endogenous without the growth factors of PA nanofibers.