Kızılçam (Pinus brutia) fidanlarında orijinlere bağlı morfolojik varyasyonların analizi
Analysis of morphological variations on the basis of origins in turkish red pine (Pinus brutia)
- Tez No: 670678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER YÜCESAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kızılçam (Pinus brutia) Türkiye'de ormanlarında en geniş yayılış alanına sahip çam türüdür. Dolayısıyla odun üretimi açısından büyük ekonomik getiriye sahip olması nedeniyle Türkiye'deki en değerli asli ağaç türlerinden biridir. Kaliteli fidan orijinlerinin tespiti ve üretimi, başta verimsiz alanların ıslahı olmak üzere ağaçlandırma çalışmalarının başarısında önemli etkenlerden birisidir. Bu çalışmada, Antalya Orman Fidanlığında 6 farklı orjinden elde edilen 1+0 yaşındaki Kızılçam (Pinus brutia) fidanlarında fidan boyu, fidan kök boğazı çapı, son yıla ait yan sürgün sayısı ve ortalama boyu, tepe sürgün boyu, fidanın ilk boyu, tepe tomurcuğu sayısı ve gürbüzlük derecesi belirlenerek orjinler arasında morfolojik özellikler açısından farklılıkların olup olmadığı analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında 6 farklı orijinden 3 tekrarlı olacak şekilde 100'er adet, toplamda 1800 adet fidanda ölçümler gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında morfolojik özelliklerin ölçülmesi sonucunda genetik özelliklerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ölçüme konu olan orijinler Antalya Düzlerçamı, Pınargözü, Gündoğmuş, Eskibağ, Alanya Kargı, Bucak ve Genotipik Bahçe ait fidan materyalleri kullanılmıştır.Orijinlere bağlı olarak fidanların morfolojik özellikleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Red pine (Pinus brutia) is a pine forest species with the widest distribution area in Turkey. Therefore, in terms of wood production because it has huge economic returns is one of the most valuable primary tree species in Turkey. Identification and production of quality sapling origins is one of the important factors in the success of afforestation studies, especially the improvement of unproductive areas. In this study, sapling length, sapling root collar diameter, number of side shoots and average length of the last year, peak shoot length, first size of sapling, number of crown buds in 1 + 0 year old Red Pine (Pinus brutia) seedlings obtained from 6 different origins in Antalya Forest Nursery and by determining the degree of robustness, it was analyzed whether there were differences in terms of morphological features between the origins. Within the scope of the study, measurements were carried out on 100 saplings from 6 different origins in 3 repetitions, and in total 1800 saplings. In this thesis, it is aimed to determine the genetic features as a result of measuring morphological features. Sapling materials of Antalya Düzlerçamı, Pınargözü, Gündoğmuş, Eskibağ, Alanya Kargı, Bucak and Genotypic Garden were used. It was determined that the saplings have statistically significant differences in terms of morphological characteristics depending on the origin.