Chemodynamics of organophosphate flame retardants in Izmir area
Organofosfatlı alev geciktirici bileşiklerin İzmir bölgesindeki kimyasal dinamikleri
  1. Tez No: 670687
  2. Yazar: BARIŞ YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ODABAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Kalıcılıkları, toksisiteleri ve biyo-birikim potansiyelleri sebebiyle bromlu alev geciktiricilerin (BFR'ler) üretimine ve kullanımına yönelik uygulanan kısıtlamaların sonucunda; organofosfat esterleri (OPE'ler), küresel ölçekte birçok endüstriyel ürünün üretimi sırasında çeşitli uygulamalarla (alev geciktirici ve plastikleştirici) yaygın olarak kullanılan alternatif katkı kimyasalları grubu haline gelmiştir. OPE'lerin birçoğu biyolojik olarak bozunmaya karşı stabil ve oldukça dirençli; bazıları ise toksik, nörotoksik ve kanserojen olarak rapor edilmektedir. OPE'lerin literatürde geniş çapta araştırılmasına rağmen Türkiye'de yürütülen çalışma sayısı halen yetersizdir. Bu bileşiklerin çevresel ortamlardaki taşınım süreçlerinin, davranışlarının ve akıbetlerinin belirlenebilmesi için bazı fizikokimyasal özellikleri (oktanol-hava faz dağılım katsayısı - KOA, Henry Yasası sabiti - H, aşırı soğutulmuş sıvı buhar basıncı - PL, LDPE-su faz dağılım katsayısı - KPE-W ve PUF-hava dağılım katsayısı - KPUF-Air) deneysel olarak belirlenmiştir. Atmosferde gaz ve partikül fazlar arasındaki dağılımları da araştırılmıştır. İzmir'de endüstriyel, kentsel, yarı-kentsel ve kırsal alanları kapsayan otuz sekiz örnekleme noktasında yaz ve kış mevsim şartlarını temsil edecek şekilde dış hava, toprak ve deniz suyu OPE konsantrasyonları ölçülmüştür. En yüksek OPE seviyeleri sırasıyla endüstriyel, kentsel, yarı-kentsel ve kırsal alanlarda tespit edilmiştir. Dış hava ve toprak örneklerindeki OPE konsantrasyonları, literatürdeki çalışmalara benzer seviyelerde; deniz suyu konsantrasyonları ise daha yüksek seviyelerde belirlenmiştir. Hava-toprak ve hava-deniz suyu arasındaki taşınım yönleri de ölçülen OPE seviyeleri ve deneysel olarak belirlenen fizikokimyasal özellikler kullanılarak belirlenmiştir. Taşınım yönleri mevsimsel olarak önemli bir değişkenlik göstermezken, ilgili matrislerde tespit edilen OPE seviyelerinin taşınım yönlerini etkileyen birincil faktör olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of restrictions on production and use of brominated flame retardants (BFRs) due to their persistence, toxicity and bioaccumulation; organophosphate esters (OPEs) became a more widely used group of alternative additives within a number of applications (i.e. flame retardants and plasticizers) during the production of many consumer goods in global scale. OPEs are reported as stable toward biodegradation and highly resistant, while some OPEs reported as toxic, neurotoxic, and carcinogenic. Although OPEs are being widely investigated in the literature, the number of studies in Turkey is inadequate. In order to investigate their transport, environmental behavior and fate, several physicochemical properties (octanol-air partition coefficient - KOA, Henry's Law constant - H, supercooled liquid vapor pressure - PL, LDPE-water partition coefficient - KPE-W and PUF-air partition coefficient - KPUF-Air) for the eleven studied OPEs were experimentally determined. Their distribution between gas and particle-phases in the atmosphere was also investigated. Ambient air, soil and seawater concentrations were measured for summer and winter in thirty eight sampling sites covering industrial, urban, suburban and rural areas in Izmir. Highest OPE levels were observed in industrial sites followed by urban, suburban and rural sites. Ambient air and soil OPE levels were comparable to those reported in the literature while seawater concentrations were slightly higher. Air-soil and air-seawater exchange of OPES were also evaluated using measured OPE levels and experimentally determined physicochemical properties. The exchange directions did not change with season and they were mostly affected by OPE levels detected in the matrices of interest.