Kardiyovasküler cerrahide ventilasyonun asid-baz dengesi hemodinami ve kan elektrolitleri üzerine olan etkileri
The Effect of ventilation volume on acide-base status, hemodynamic and blood electrolyte values in cardiovascular surgery
  1. Tez No: 7510
  2. Yazar: MİNE AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. AHMET MAHLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
41 ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı araştırma programı içerisinde, açık kalp girişimi geçiren, normo-,hipo-ve hiperventilasyon uygulanan otuz olgu incelenmiş ve elde edilen bulgular literatür verileri ile karşüaşünlmıştır. Çalışmamızda, açık kalp cerrahisi uygulanan hastalara verilen anestezide, normo-, hipo-ve hiperventilasyon uygulayarak en ideal 'Tidal Volüm" tesbit edilmeye çalışılmıştır. Bu prensipler çerçevesinde; 1. Asid-Baz dengesini normal sınırlar içerisinde tutan, 2. Hemodinamiyi (kan basmcı, nabız) bozmayan ve 3. Kan elektrolitleri (Na.K) üzerine zararlı etkisi olamayan Tidal Volüm 8-10 ml/kg olarak tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
42 THE EFFECT OF VENTILATION VOLUME ON ACIDE-BASE STATUS, HEMODYNAMIC AND BLOOD ELECTROLYTE VALUES İN CARDİOVASCULER SURGERY SUMMARY This study has been made In G.Ü.T.F. Department of Anesthesiology and Reanimation. Thirty patients who have been gone to open cardiac surgery, are examined according to normo-, hypo-and hyperventilation and the results are discussed. In this study, using normo-, hypo-and hyperventilation during the anesthesia performed in open cardiac surgery, the ideal tidal volume is explored. According to the principles below : 1. Which makes the acide-base status stay between the normal limits; 2. Which does not change the hemodynamic values (arteriel pressure, pulse); 3. Which does not effect the blood electrolytes (Na, K). The ideal tidal volume is found to be 8-10 ml/kg.