Yabancı uyruklu ve Türk ortaokul öğrencilerinin fene yönelik motivasyon ve tutumlarının karşılaştırılması: Isparta örneği
Comparison of the motivation and attitude of foreign students and Turkish students towards science: Isparta province example
  1. Tez No: 670765
  2. Yazar: ÇAĞDAN ZORLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Öğrencilerin fen okuryazarı olarak yetişmelerinde fene yönelik motivasyonları, tutumları ve farkındalıkları önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de okuyan yabancı uyruklu öğrenciler ile Türk öğrencilerin fene yönelik motivasyon ve tutumlarının belirlenip karşılaştırılmasını amaçlanmıştır. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yabancı uyruklu öğrencilerin fene yönelik motivasyonlarını ve tutumları Türk öğrenciler dikkate alınarak ortaya konulmak istendiğinden dolayı tarama yöntemi benimsenmiştir. Çalışmanın örneklemini 2019-2020 öğretim yılı ikinci döneminde, gönüllülük esasına bağlı olarak katılım sağlamış 311 Türk ve 128 Yabancı Uyruklu ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada yabancı uyruklu ve Türk öğrencilerin fene yönelik motivasyonlarını belirlemek amacıyla Dede ve Yaman (2008) tarafından geliştirilen“Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca yabancı uyruklu ve Türk öğrencilerin fene yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla Süzen (2004) tarafından geliştirilen“Fen Bilgisi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Analizlerde ise Mann-Whitney U, tek yönlü ANOVA ve ilişki korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara bağlı olarak Türk öğrencilerin fene yönelik motivasyon puanları ile yabancı uyruklu öğrencilerin puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Ayrıca, yabancı uyruklu ve Türk öğrencilerin fene yönelik tutumları karşılaştırıldığında Türk öğrencilerin fene yönelik tutumlarının, yabancı uyruklu öğrencilere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonunda araştırmacılar ve uygulayıcılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Students' motivations, attitudes and awareness towards science are very important in their science literacy. The aim of this study is to determine and compare of the motivations and attitudes towards science of foreign students and Turkish students. This research was carried out using the screening model, one of the quantitative research methods. In the study, the screening model was used to determine the motivations and attitudes towards science of foreign students and Turkish students. The sample of the study consists of 311 Turkish and 128 Foreign Nationals middle school students. The sample of the study consists of 311 Turkish and 128 foreign students studying in secondary school. The“Motivation Scale for Science Learning”developed by Dede and Yaman (2008) was used in the study to determine the motivation towards science of foreign and Turkish students. In addition,“Science Attitude Scale”developed by Süzen (2004) was used to determine the attitudes towards science of foreign and Turkish students. SPSS20 was used in the analysis of the data of the study. Mann-Whitney U, one-way ANOVA and relationship correlation analysis were used in the analyzes. As a result of the analysis, statistically significant difference was found between Turkish students' and foreign students' motivation scores toward science. In addition, when the attitudes of foreign students and Turkish students were compared, it was concluded that Turkish students' attitudes towards science were higher than foreign students. At the end of the study, recommendations were made for researchers and practitioners.