Yabancı uyruklu ve Türk ortaokul öğrencilerinin Van Hiele geometrik düşünme düzeylerinin karşılaştırılması ve geometriye yönelik tutumlarının incelenmesi
Comparison of foreign and Turkish middle school students' Van Hiele geometric thinking levels and examination of their attitudes towards geometry
  1. Tez No: 926131
  2. Yazar: LALE ACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL DÜZENLİ GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ülkemizde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin sayısındaki artış, bu öğrencilerin kültürel ve dil farklılıklarının eğitim süreçlerine etkisini önemli bir konu haline getirmiştir. Bu durum, matematik öğretimi ve özellikle geometri öğretimini de doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada, yabancı uyruklu ve Türk öğrencilerin geometrik düşünme düzeyleri ile geometriye yönelik tutumları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Kütahya ilinde öğrenim gören 127 yabancı uyruklu ve 161 Türk öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara, Van Hiele Geometrik Düşünme Testi, Geometri Tutum Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 22 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi için frekans, yüzde, One Way ANOVA, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Fisher's Exact testi, Ki-Kare testi, Bağımsız Örneklem t-testi ve korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, yabancı uyruklu öğrencilerin geometriye yönelik tutumlarının Türk öğrencilere göre daha düşük seviyede olduğu tespit edilmiştir. Van Hiele Geometrik Düşünme Testi sonuçları, yabancı uyruklu öğrencilerin geometrik düşünme düzeyleri ve aldıkları puanların ortalamalarının Türk öğrencilere kıyasla daha düşük olduğunu göstermektedir. Geometriye yönelik tutumlar; cinsiyet, okul öncesi eğitim alıp almama durumu, gelir seviyesi ve anne-baba eğitim düzeyi gibi değişkenler açısından anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Ayrıca, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye'de bulunma süreleri ve ilkokulu Türkiye'de okuma durumlarının da bu tutum üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Van Hiele Geometrik Düşünme Testi sonuçları incelendiğinde, yabancı uyruklu ve Türk öğrencilerin düzeyleri ve puan ortalamaları; cinsiyet, okul öncesi eğitim, gelir seviyesi ve anne eğitim düzeyi açısından anlamlı farklılık göstermemiştir. Ancak, Türk öğrencilerin düzeyleri ve puan ortalamalarının baba eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği, baba eğitim düzeyi arttıkça öğrencilerin geometrik düşünme düzeyleri ve puan ortalamalarının da yükseldiği belirlenmiştir. Yabancı uyruklu öğrencilerin düzeyleri ve puanları ise Türkiye'de bulunma süreleri ve ilkokulu Türkiye'de okuma durumlarına göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Bu çalışmanın bulgularının, Van Hiele geometrik düşünme düzeyleri ile geometriye yönelik tutumlar arasındaki ilişkileri ortaya koyarak, yabancı uyruklu öğrencilere yönelik daha etkili geometri öğretim stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The increase in the number of foreign students studying in our country has made the impact of cultural and language differences of these students on their educational processes an important issue. This situation directly affects mathematics instruction and especially geometry teaching. In this study, the geometric thinking levels and attitudes of foreign and Turkish students towards geometry were comparatively examined. The research was carried out with the participation of 127 foreign and 161 Turkish students studying in Kütahya in the spring semester of the 2022-2023 academic year. The Van Hiele Geometric Thinking Test, Geometry Attitude Scale and Personal Information Form were administered. The data were analyzed using the SPSS 22 program. Frequency, percentage, One Way ANOVA, Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Fisher's Exact test, Chi-Square test, Independent Sample t-test and correlation analyses were used for the analysis of the data. According to the analysis results, the attitudes of foreign students towards geometry were lower than those of Turkish students. The results of the Van Hiele Geometric Thinking Test show that the geometric thinking levels and mean of foreign students were lower than those of Turkish students. Attitudes towards geometry did not show a significant mean difference in terms of variables such as gender, whether or not they received preschool education, income level and parental education level. In addition, the duration of stay of foreign students in Turkey and whether they attended primary school in Turkey did not have a significant effect on this attitude. When the results of the Van Hiele Geometric Thinking Test were examined, the levels and mean of foreign and Turkish students did not show a significant mean difference in terms of gender, preschool education, income level and mother's education level. However, the levels and mean of Turkish students showed a significant mean difference according to the level of education of the father, and as the level of education of the father increased, the geometric thinking levels and mean of the students also increased. The levels and mean of foreign students did not show a significant mean difference according to the duration of stay in Turkey and whether they attended primary school in Turkey. The findings of this study will contribute to the development of more effective geometry teaching strategies for foreign students by revealing the relationships between Van Hiele geometric thinking levels and attitudes towards geometry.