Öz yeterlik algısının çalışan performansı üzerine etkisinde iş tatmininin aracılık rolü
The mediating role of job satisfaction on the effect of perception of self-efficacy on employee performance
  1. Tez No: 741128
  2. Yazar: ASLI YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ HIRLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın ana amacı; öz yeterlik algısı, iş tatmini ve çalışan performansı arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkileri incelemektir. Ayrıca yapılan bu araştırma ile Kilis 7 Aralık Üniversitesi'nde çalışan akademisyenlerin öz yeterlik algılarının, iş tatmini ve performans düzeylerinin mevcut durumlarının tespit edilmesi ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda çeşitli önerilerde bulunulması amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, bu araştırmada çalışanların öz yeterlik algısı, iş tatmini ve performans düzeyleri hakkında mevcut literatür incelenmiş ve bir araştırma yürütülmüştür. Bu araştırma için Kilis 7 Aralık Üniversitesinde çalışan 198 akademisyene yüzyüze ve online olarak anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anket uygulaması sonucunda elde edilen verilere SPSS Programı kullanılarak faktör ve güvenilirlik analizleri yapıldıktan sonra, SPSS Process Macro eklentisi ile oluşturulan modellerle hipotezler test edilmiştir. Yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre; öz yeterlik algısının içsel ve dışsal tatmin, çalışan performansı üzerindeki etkisinin pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı, içsel tatminin çalışan performansı üzerindeki etkisinin pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu ancak dışsal tatminin çalışan performansı üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak anlamsız olduğu tespit edilmiştir. Değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı etkileri belirlemek amacıyla kullanılan Bootstrap yönteminden elde edilen sonuçlara göre ise; öz yeterlik algısının içsel tatmin üzerinden çalışan performansına olan dolaylı etkisinin istatistiksel olarak anlamlı, öz yeterlik algısının dışsal tatmin üzerinden çalışan performansına olan dolaylı etkisinin ise istatistiksel olarak anlamsız, öz yeterlik algısı ile çalışan performansı arasındaki ilişkide içsel tatminin orta dereceli bir kısmi aracılık rolü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the direct and indirect relations between self-efficacy perception, job satisfaction and employee performance. In addition, by means of this research, it is aimed to determine the self-efficacy perceptions, job satisfaction and performance levels of the academics working at Kilis 7 Aralık University and to make various suggestions in accordance with the results maintained. In this study, obtained research about the self-efficacy perception, job satisfaction and performance levels of the employees are examined for these purposes and a research was conducted. For this research, a face-to-face and online questionnaire was applied to 198 academics working at Kilis 7 Aralık University. After the factor and reliability analyses were made via the SPSS Program on the data as a result of the survey, the hypotheses were tested with the models created with the SPSS Process Macro plugin. According to the results of the regression analysis, it is determined that the effect of self-efficacy perception on internal and external satisfaction and employee performance is positive and statistically significant. The effect of internal satisfaction on employee performance is positive and statistically significant, but the effect of external satisfaction on employee performance is not statistically significant. According to the results obtained from the Bootstrap method, which is used to determine the direct and indirect effects between the variables, the indirect effect of self-efficacy perception on employee performance through internal satisfaction is statistically significant. The indirect effect of self-efficacy perception on employee performance through external satisfaction is not statistically significant. It has been determined that internal satisfaction has a moderate partial mediation role in the relation between self-efficacy perception and employee performance.