Türkiye'de yayılış gösteren Conringia Heist. ex. Fabr. (Brassicaceae) cinsinin çekirdek (nrDNA) ıts ve kloroplast (cpDNA) trnL-F dizilerine dayalı moleküler sistematik analizi
Molecular systematic analysis of the genus Conringia Heist. ex. Fabr. (Brassicaceae) distributed in Turkey using (nrDNA) and (cpDNA) trnL-F sequences
  1. Tez No: 670865
  2. Yazar: MELİKE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SEVİNDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma ile ülkemizde yayılış gösteren Conringia cinsine ait türlerin çekirdek (nrDNA) ITS ve kloroplast (cpDNA) trnL-F bölgelerinin moleküler sistematik analizi yapılarak filogenetik ilişkileri değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, Conringia türlerine ait ITS bölgelerinin Adenin + Timin bazının en çok olduğu türde oranı % 49.05 iken, en az olduğu türde ise % 40.39'dur. Guanin + Sitozin bazının en çok olduğu türde oran % 59.61 iken, en az olduğu türde % 50.95'dir. trnL-F bölgelerinin Adenin + Timin bazının en çok olduğu türde oran % 68.31 ve en az olduğu türse ise bu oran % 57.54 çıkmıştır. Guanin + Sitozin bazının en çok olduğu türde oran % 42.26 iken en az olduğu tüde ise % 31.69'dur. Türler arası genetik uzaklık matrisleri incelendiğinde, ITS verilerinde birbirine en yakın mesafede olan türlerin değeri 0.00 iken, birbirine en uzak mesafede olan türlerin değeri ise 0.17'dir. trnL-F verilerinde birbirine en yakın mesafede olan türlerin değeri 0.00, birbirine en uzak mesafede olan türlerin değerinin ise 0.90 olduğu gözlemlenmiştir. ITS ve trnL-F bölgelerinin yapılan Neighbor-Joining analizi sonucu oluşan ağaçları 2 bütün grupdan oluşmuştur. Oluşan filogenetik ağaçların sonuçları birbirini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, phylogenetic analysis of Turkish Conringia (Brassicaceae) species was conducted based on nuclear ribosomal DNA (nrITS) and chloroplast DNA (trnL-F) sequences. As a result of the study, the rate of ITS regions belonging to Conringia species is 49.05 % in the species with the highest A + T base, while it is 40.39 % in the species with the least. While the rate of G + C base is 59.61 % in the most common species, it is 50.95% in the species with the least. The ratio of trnL-F regions is 68.31% in the species with the highest A + T base and 57.54 % in the species with the lowest. While the rate in the type with the most G + C base is 42.26 %, it is 31.69 % in the least. The divergence values of nrITS sequences differed between 0.177 and 0.00 and divergence values of trnL-F sequences differed between 0.90 and 0.00. Neighbor-Joining tree generated using nrITS and trnL-F sequences consisted of two clades. The results of the phylogenetic trees formed supported each other.