Yeni kinaz inhibitörlerinin tasarımı, sentezi ve biyolojik aktivite çalışmaları
Design, synthesis and biological activity studies of new kinase inhibitors
- Tez No: 670881
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ASIM KAPLANCIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Kanser hastalığı multifaktöriyel etkenli bir rahatsızlık olduğu için birçok sebebi bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre kanser, yalnızca 2018'de tahmini 9.6 milyon ölümle dünya çapında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci önde gelen ölüm nedenini oluşturmuştur. Kinazlar insan genomunun %1.7'sini kapsayan en büyük gen ailesini oluşturur ve ilaç keşfi için ikinci büyük gen ailesini teşkil ederler. küçük moleküler kinaz inhibitörleri, klinik değerlendirmede kullanılan yeni antikanser terapötikler olarak yoğun bir şekilde ilgi görmektedir. Bu doktora tezi kapsamında yeni antikanser ajan geliştirmek için piridin ve pirimidin halkası içeren yeni bileşikler sentezlenmiştir. İmatinib öncül bileşik olarak kullanılmış ve aktiviteyi arttırmak amacıyla çeşitli modifikasyonlar yapılmıştır. Bileşiklerin sentezleri literatür metodlarına göre gerçekleştirilmiştir. Bileşiklerin yapı tayinleri IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 2D-NMR ve APCI spektroskopik yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Antikanser aktivite testleri A549, C6, MCF-7, HepG2, HT29 ve Panc-1 hücre hatlarına karşı in vitro olarak gerçekleştirilmiştir. 5i, 5j, 7i ve 7j kodlu bileşikler için ileri aktivite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. PDGFRα ve ABL enzimlerine karşı bileşiklerin inhibitör potansiyelleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since cancer is a multifactorial disease, it has many reasons. Cancer was the second leading cause of death worldwide after cardiovascular disease, with an estimated 9.6 million deaths in 2018 alone, according to the World Health Organization report. Kinases constitute the largest gene family covering 1.7% of the human genome and constitute the second largest gene family for drug discovery. Small molecular kinase inhibitors are of great interest as novel anticancer therapeutics used in clinical evaluation. In this doctoral thesis, some new pyridine and pyrimidine ring-containing compounds were synthesized to develop new anticancer agents. Imatinib was used as the precursor compound and various modifications were made to increase the activity. The synthesis of the compounds were carried out according to literature methods. Structure determinations of the compounds were carried out using IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 2D-NMR and APCI spectroscopic methods. Anticancer activity tests were performed in vitro against A549, C6, MCF-7, HepG2, HT29 and Panc-1 cell lines. Further activity studies were carried out for the compounds 5i, 5j, 7i and 7j. The inhibitory potential of the compounds against PDGFRα and ABL enzymes was investigated.