Öğretmenlere yönelik uzaktan eğitim tutum ölçeğinin geliştirilmesi ve öğretmen tutumlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Development of distance education attitude scale for teachers and investigation of teachers' attitudes in terms of various variables
  1. Tez No: 670883
  2. Yazar: SERPİL DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN BAĞÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin Covid-19 salgını sürecinde mecburi olarak geçiş yaptığı Uzaktan Eğitim programına karşı tutumlarının belirlenmesi ve değerlendirilmesi için geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmek ve geliştirilen ölçekle öğretmenlerin Uzaktan Eğitime yönelik tutumlarını ve çeşitli değişkenlerin öğretmenlerin tutumlarına etkisini araştırmaktır. Çalışmanın öğretmenlere yönelik uzaktan eğitim tutum ölçeğinin geliştirilmesi kısmında ilgili alanyazın ve uzaktan eğitim veren 92 öğretmenin görüşü dikkate alınarak yarı yarıya olumlu ve olumsuz maddelerden oluşan 46 maddelik madde havuzu oluşturulmuştur. Alanında uzman dört akademisyenin değerlendirmesinden sonra elde edilen 38 maddelik taslak form MEB bünyesinde çalışan farklı branşlardaki 502 öğretmene uygulanmıştır. Çalışmada ölçeğin psikometrik incelenmesi aşamasında Jamovi (1.6.9) yazılımı kullanılmıştır. Toplanan formlardan 458 tanesi üzerinde istatiksel analizler yapılmıştır. Çalışma grubu rastgele ikiye bölünerek 205 katılımcı ile AFA, 253 katılımcıyla da DFA süreci işletilmiştir. Ölçeğin güvenilirlik analizleri için Cronbach Alpha ve bileşik güvenilirlik katsayıları hesaplanmış, 20 maddeden ve iki faktörden oluşan bir ölçek elde edilmiştir. Yapılan analiz sonuçları ölçeğin öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumlarını belirlemek için geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğunu göstermiştir. Ölçeğin orijinal formu Gaziantep, Şehitkamil ve Şahinbey ilçelerinde devlet okullarında ve özel okullarda görev yapan 866 öğretmene uygulanmıştır. Öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik genel tutum düzeylerinin görev yaptıkları ilçe, eğitim kademesi, kurum türü, cinsiyet, hizmet yılı, branş, mezuniyet, hizmet içi eğitim alma durumu ve öğretmenlerin teknolojik yetkinlik algıları değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Öğretmenlerin cinsiyetinin, görev yaptığı ilçenin ve mezuniyet durumlarının uzaktan eğitime yönelik tutumları üzerinde belirleyici bir etkisinin olmadığı ancak öğretmenlerin görev yaptığı eğitim kademesi, kurum türü, hizmet yılı, branşları ve hizmet içi eğitim alma durumlarının uzaktan eğitime yönelik tutumlarını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin teknolojik yetkinlik algılarıyla uzaktan eğitime yönelik tutumları arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a reliable and valid scale for determining and evaluating teachers' level of attitude towards distance education implemented during the Covid-19 pandemic process and by using the scale to investigate the effects of various variables on teachers' attitudes towards distance education. In the development of the Distance Education Attitude Scale for Teachers (DEAST), after reviewing the relevant literature and analyzing the teachers' opinions which obtained from 92 teachers to learn their opinions and feelings about distance education, an item pool of 46 items consisting of half positive and negative statements was created. After the evaluation of four academicians who are experts in their field, the 38-item draft form was applied to 502 teachers in different branches working within the Ministry of Education. Jamovi (1.6.9) software was used in descriptive and deductive analyses of the scale's psychometric properties in the study. Statistical analyses were performed on 458 of the collected forms. The study group was randomly divided into two and the EFA process was conducted with 205 participants and the CFA process with 253 participants. Cronbach Alpha and composite reliability coefficients were calculated for the reliability analysis of the scale, and a scale consisting of 20 items and two factors was obtained. Analysis results showed that the scale is a valid and reliable measurement tool to determine teachers' attitudes towards distance education. The original form of the scale was applied to 866 teachers working in public schools and private schools in Gaziantep, Şehitkamil and Şahinbey districts. It was examined whether the general attitude levels of teachers towards distance education differ according to the district, education level, institution type, gender, experience year, branch, graduation, in-service training status and teachers' perception of technological competence. The results of the study showed that there was no significant difference between teachers' gender, district, graduation status and their attitudes towards distance education. However, the education level, the institution type, experience year, branches and in-service training affected their attitudes towards distance education. It was also found that there is a positive relationship between teachers' perceptions of technological competence and their attitudes towards distance education.