Değişik ısı yalıtımlı duvar elemanlarının mekanik ve fiziksel özelliklerinin deneysel incelenmesi
Mechanical and physical of various heat insulated walls experimental investigation
- Tez No: 670908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKERİM İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde inşaat sektöründe teknolojinin de ilerlemesiyle ihtiyaç duyulan yapı malzemelerinin hem fonksiyonel olarak birçok avantajlı özelliği bünyesinde barındırması hem de hafif olması aranmaktadır. Statik olarak yapıya gelen yüklerin azaltılması gözetilmektedir. Bu sebeple çalışmamızda, piyasaya sunulmuş olan ısı yalıtımlı bölücü duvar malzemelerinin geleneksel malzemelere göre bazı üstünlüklerini/sakıncalarını standartlarına uygun olarak deneysel çalışma yapılacaktır. Bu çalışmada ısı yalıtımlı pişmiş toprak tuğla, gazbeton ve epsblok yapı malzemelerinin fiziksel ve mekanik özellikleri güncel yönetmeliklere uygun olarak basınç dayanım, kapiler su emme deneyleri yapılarak ürünlerin karşılaştırması yapılacaktır. Bu bölücü duvar elemanları fiziksel ve mekanik deneylere tabi tutularak boyut tayini, yoğunluk, net ve kuru birim hacim ağırlık, kapiler su emme, su emme hızı, basınç dayanım karşılaştırmaları yapılmıştır. Bütün deneyler malzeme türlerine göre uygun TS standartlarına göre yapılmıştır. TS EN 772-16 Boyutların Tayini standardına uygun olarak bütün numunelerin boyutları uygun cihazlar kullanılarak tayin edilmiş olup numuneler türüne uygun standart ebatlara göre seçilmiştir. Ürünler etüvde değişmez kütleye gelinceye kadar bekletilmiş net ve kuru birim hacim ağırlıkları tayin edilip su emme deneylerine tabi tutulmuş ve son olarak da basınç dayanımları ilgili TSE' ye uygun olarak test edilmiştir. Seçmiş olduğumuz materyallerin kıyaslamaları yapılmış ve sonuç kısmında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the advancement of technology in the construction sector, it is sought that the construction materials needed both contain many advantageous features as well as being lightweight. Statically reduced loads are considered. For this reason, in our study, some advantages / disadvantages of the thermally insulated partition wall materials which are introduced to the market over conventional materials will be carried out in accordance with the standards. In this study, physical and mechanical properties of thermally insulated terracotta bricks, aerated concrete and epsblok construction materials will be made by compressive strength, capillary water absorption tests made in accordance with current regulations and products will be compared. These divider wall elements were subjected to physical and mechanical tests and their size determination, density, net and dry unit volume weight, capillary water absorption, water absorption rate, compressive strength comparisons were made. All experiments were carried out according to TS according to material types. In accordance with TS EN 772-16 Determination of Sizes standard, the dimensions of all samples were determined using appropriate devices and the samples were selected according to the standard sizes appropriate for the type. The products were kept in the oven until constant mass, net and dry unit weights were determined and subjected to water absorption tests and finally their compressive strength was tested in accordance with the relevant TS. The comparisons of the materials we have selected have been made and are written in the conclusion.