Ayşe Benek Kaya'nın 'Has Bahçe'nin Gülleri-Sivas Masalları' isimli kitabında yer alan masalların tip çözümlemesi
Type analysis of the tales titled 'Has Garden's Roses-Sivas Tales' by Ayşe Benek Kaya
- Tez No: 670941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DEMREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 533
Özet
Sözlü kültür ürünlerinden biri olan masallar geçmişi bugüne ve geleceğe taşıyan bir kültür hazinesidir. Masallar geçmişten günümüze aktarılırken yaşatıldığı ve anlatıldığı coğrafyanın kültürel ve toplumsal özelliklerini bünyesine katarak zenginleşir. Bu zenginlik masallarımızda tiplere ve tip tasniflerine de yansır. Bu sebeple masal kahramanlarının tip tasniflerinde de masalın yaşatıldığı ve anlatıldığı coğrafyaya göre farklılıklar olabilir. Bu tez çalışmasında Ayşe Benek Kaya tarafından Sivas'tan derlenmiş masallardan oluşturulan ve 70 adet masalın bulunduğu“Has Bahçenin Gülleri - Sivas Masalları”(2004) isimli kitap incelemeye tâbi tutulmuştur. Bu bakış açısıyla çalışmamızda, daha önce yapılmış masal tip tasnifi çalışmalarından da yararlanılarak Sivas masallarındaki kahramanların tip çözümlemeleri yapılmış ve Sivas masallarına özgü masal kahramanları tip tasnifi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tales, one of the oral cultural products, are a cultural treasure that carries the past to the present and the future.While tales are transferred from the past to the present, they are enriched by adding the cultural and social characteristics of the geography in which they live and are told.This richness is reflected in the types and type classifications in our tales.For this reason, there may be differences in the type classifications of fairy tale heroes according to the geography where the fairy tale is lived and told. In this thesis study, the book called“Roses of Has Garden”(2004), which consists of 70 tales and compiled from Sivas by Ayşe Benek Kaya, was examined. With this point of view, we tried to make the type analysis of the heroes in Sivas tales and to create the type classification of Sivas fairy tale heroes by using the classifications made in our study and changing them.