High school students' understanding of inertial and non-inertial reference frames
Lise seviyesindeki öğrencilerin eylemli ve eylemsiz referans çerçevelerini anlamaları
- Tez No: 670943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAT ÇATALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerinin eylemli ve eylemsiz referans çerçevelerini anlamalarını incelemektir. Bu amaçla, çalışmada A ve B olmak üzere iki bölümden oluşan bir test kullanılmıştır. Bölüm A'da 7 açık uçlu, bölüm B'de ise 12 çoktan seçmeli test sorusu yer almaktadır. Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gerekli izinler alındıktan sonra test 2019 yılında 9., 10. ve 12. sınıf olmak üzere toplam 301 lise öğrencisine uygulandı. Kadın ve erkek oranı dengelenmiş ve Türk ulusal dağılımına benziyordu. Veri toplandıktan sonra ilk adım, öğrenci yanıtlarına göre açık uçlu soruların kategorilerinin belirlenmesiydi. Bu işlem sonucunda 40 kategori belirlendi. Daha sonra, ortaya çıkan 40 kategori hakkında açıklayıcı istatistikler elde etmek için OLAP Cube prosedürleri kullanıldı. Testin kuvvet çoktan seçmeli kısmında klasik madde analizi yapılmıştır. Cronbach alfa değeri 0,53 olarak bulunmuş ve test zor olarak sınıflandırılmıştır. Analizler sonucunda, dört büyük öğrencinin anlama güçlüğü yaşadığını belirledik. Bunlar bir laboratuvarda / zemin çerçevesine karşı çerçeve/görelilik yok, dönen ve sabit nesneler, dönen çerçeve ve Newton yasası olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate high school students understanding of inertial and non-inertial reference frames. To this end the study used a test that was composed of two parts A and B. Part A consisted of 7 open-ended and part B 12 force multiple choice test questions. After obtaining the necessary permissions from the Ministry of Education, Turkey, the test was applied to a total of 301 9th, 10th and 12th grade high-students in 2019. The female and male ratio were balanced and resembled the Turkish national distribution. After data collection, the first step was to determine the categories based on the student responses of the open-ended questions. As a result of these procedure 40 categories were determined. Then OLAP Cube procedures were used to obtain descriptive statistics on the 40 emerged categories. Classical item analysis was conducted on the force multiple choice part of the test. The Cronbach alpha value was found to be 0.53 and the test was classified as difficult. As a result of the analyses, we determined four major student understanding difficulties. These were labeled as In a lab/ground frame versus no frame/relativity, rotating versus steady objects, rotating frame and Newton's law.