The effect of modeling instruction on high school students' understanding of projectile motion
Modelleme yöntemiyle öğretimin lise öğrencilerinin eğik atış konusunu anlamasına etkisi
- Tez No: 176910
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışma, modelleme yönteminin 10. sınıf öğrencilerinin eğik atış konusunu anlamaları ve öğrencilerin fizik dersine karşı tutumları üzerindeki etkisini geleneksel öğretim yöntemi ile karşılaştırarak incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, cinsiyet farkının öğrencilerin eğik atış konusunu anlamalarına ve fizik dersine karşı tutumlarına etkisi araştırılmıştır. Bunun dışında çalışmaya katılan öğrencilerin bilimin doğası hakkındaki görüşleri incelenmiştir.Çalışmanın örneklemi, fizik dersleri iki öğretmen tarafından yürütülen ve olduğu gibi korunan dört ayrı sınıftaki 88 öğrenciyi kapsamaktadır. Her öğretmenin birer sınıfı rastgele deney grubu, diğer sınıfı kontrol grubu olarak atanmıştır. Eğik atış konusu, deney grubunda modelleme yöntemiyle, kontrol grubunda ise geleneksel fizik öğretimi yöntemiyle işlenmiştir. Eğik Atış Kavram Testi, Fizik Dersine Karşı Tutum Ölçeği, Bilimsel İşlem Beceri Testi ve Bilimin Doğası Hakkındaki Görüşler Anketi her iki gruba da uygulanmıştır. Ayrıca veriyi desteklemek amacıyla öğrencilerle görüşmeler ve sınıf gözlemleri gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın hipotezleri ANCOVA ve iki yönlü ANOVA kullanılarak sınanmıştır. Sonuçlar, modelleme yöntemiyle öğretilen öğrencilerin hem Eğik Atış Kavram Testindeki hem de Fizik Dersine Karşı Tutum Ölçeğindeki ortalama puanlarının, geleneksel yöntemle öğretilen öğrencilere göre istatistiksel olarak anlamlı biçimde yüksek olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak cinsiyetin, eğik atış ile ilgili kavram kazanımına ve öğrencilerin fizik dersine karşı tutumlarına anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Ancak, bilimsel işlem becerisinin öğrencilerin eğik atışla ilgili kavram kazanımına istatistiksel olarak anlamlı bir katkısı olduğu belirlenmiştir. Son olarak, deney grubu öğrencilerinin bilimin doğası konusunda bazı temel ilkelerle ilgili daha gerçekçi görüşlere sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of modeling instruction over traditionally designed physics instruction on students? understanding of projectile motion concepts and their attitudes towards physics. In addition, the effects of gender difference on their understanding of projectile motion concepts and attitudes towards physics were explored. Furthermore, students? views on the nature of science were searched.The subjects of this study included 88 tenth grade students of four classes instructed by two teachers in a private high school. One of two classes of each teacher was randomly assigned to experimental group and other classes formed control group. The modeling instruction was applied in the experimental group to teach the topic of projectile motion, it was taught with traditionally designed physics instruction in control group. Projectile Motion Concept Test, Attitude Scale towards Physics, Science Process Skill Test, and Views on Science-Technology-Society test were administered to both groups. In addition, student interviews and classroom observations were conducted.The hypotheses of the research were tested by using ANCOVA and two-way ANOVA. The results revealed that the mean score of experimental group students? on both concept test and attitude scale was significantly higher than the mean score of control group students. Furthermore, gender was not a significant factor affecting the concept acquisition related to projectile motion and students? attitudes towards physics. However, science process skill was determined as a strong predictor in conceptual understanding. Lastly, experimental group students had more realistic views on some basic tenets of nature of science.