Yeni bir iyon değiştiricinin sentezi ve iyon değiştirme özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of the ion exchange resin
- Tez No: 67102
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmada, resorsin'in asetillendirilmesiyle elde edilen resasetofenon'un, formaldehit ile kondensasyonu asid katalizatörlüğünde yapılmış ve resasetofenon- formaldehit sentezlenmiştir. Bu makromolekül ayrıca etilasetat'tan kristallendirilmiştir. Etilasetat'tan kristallendirilen makromolekülün etilendiamin ile kondensasyon reaksiyonunda resasetofenon-formaldehit-etilendiamin Schiff bazı elde edilmiştir. Makromoleküllerin ve Schiff bazının yapılanm aydınlatmak amacıyla İR, UV, NMR ve kütle spektrumlan, potansiyometrik titrasyon ve elementel analiz çalışmaları yapılmıştır. Makromoleküllerin ortalama molekül ağırlıktan buhar basıncı osmometresi ile de belirlenmiştir. Sentezlenen Schiff bazının iyon değiştirme özelliği olduğu tespit edilmiş ve yüzey alam, partikül büyüklüğü, kapasitesi gibi özellikleri de belirlenmiştir. İyon değiştiricinin metal iyonlarım tutukladığı optimum pH ortamı araştırılmış ve iyon değiştirici tarafından tutuklanan metal iyonlarının geri kazanılması için sıyırma işlemleri yapılmıştır. Ayrıca çok seyreltik çözeltilerin derişiklendirilmesi amacıyla yapılan çalışmalarda metal iyonlarının % 98 oranında geri kazanılabildiği ve iyon değiştiricinin tekrar kullanımlarda tutuklama oranlarının yaklaşık aynı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, resacetophenone-formaldehyde resin has been synthesised by the condensation reaction of resacetophenone which prepared by acetylation of resorsinol, with formaldehyde in the presence of the catalytic amount of acid. The purified resin crystallized from ethyl acetate has been condensed with ethylendiamine to yield the Schiff base. The structures of the macromolecules and Schiff base have been identified by IR, UV-visible, NMR, mass spectroscopy as well as potentiometric titration and elementel analysis methods. The average molecular weight of macromolecules have also been determined by vapour pressure osmometry. The Schiff base has been found capable of ion exchange. Its surface area, particle size and capacity properties have been determined. The optimum working pH ranges of the ion exchanger have been found for Cu(II), Pb(II) and Cd(II). Elutions of metals and regeneration conditions of the Schiff base have also been determined. The Schiff base has been used to concentrate very diluted solutions of metal ions. Thus, it can be used in the environmental, forensic, agricultural and food trace heavy metal analysis.