Ferrosen temelli biyoaktif salen/salan bileşiklerinin sentezi ve özelliklerinin araştırılması
Synthesis and investigation of properties of ferrocene-based bioactive salen/salan compounds
- Tez No: 747869
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Elektrokimyasal sensör özelliklerinin farklı uygulama alanlarında kullanılmak üzere düşük maliyetli, kolay sentezlenen ve modifiye edilebilir ferrosen bazlı kiral salen ve salan Schiff bazlı bileşikleri (1-4) serisi tasarlandı. Bu amaçla ilk olarak ferrosen bazlı kiral salen Schiff bazları, ferrosen karboksaldehit ve farklı kiral primer aminlerin reaksiyonlarının ((R)-(-)-2-amino-3-metil-1-butanol, (R)-(+)-α-metilbenzilamin, (R)-(+)-α-etilbenzilamin ve (R)-(-)-1-sikloheksiletilamin) normal koşullar altında katalizör olarak CH3COOH kullanılarak sentezlendi. Daha sonra, ferrosen bazlı kiral salen Schiff bazları (1-4) ve NaBH4'ün metanol içindeki reaksiyonlarıyla, ferrosen bazlı kiral salan Schiff bazları (1a-4a) elde edildi. Ferrosen bazlı kiral salen ve salan Schiff bazı bileşikleri, erime noktası, element analizi, 1H ve 13C NMR spektroskopisi, FT-IR spektroskopisi, UV-Vis spektroskopisi, floresan spektroskopisi ve LC-MS/MS spektrometresi kullanılarak karakterize edildi. Ayrıca, ferrosen bazlı kiral salen ve salan Schiff bazı bileşiklerinin redoks özellikleri ve elektrokimyasal sensör özellikleri dönüşümlü voltametri teknikleri (CV) ile araştırıldı. Yapılan elektrokimyasal incelemeler sonucunda tüm hedef bileşiklerin elektrokimyasal davranışlarının benzer olduğu ve uygun potansiyellerde yarı-tersinir oksidasyona uğradığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
A series of low-cost, easily synthesized and can be modified ferrocene-based chiral salen and salan Schiff-based compounds (1-4) series were designed to be used in different application areas of electrochemical sensor properties. For this purpose, firstly, ferrocene-based chiral salen Schiff bases were synthesized by using CH3COOH as catalyst for the reactions of ferrocene carboxaldehyde and different chiral primary amines under normal conditions. Then, by the reactions of ferrocene-based chiral salen Schiff bases (1-4) and NaBH4 in methanol, ferrocene-based chiral salan Schiff bases (1a-4a) were obtained. Ferrocene-based chiral salen and salan Schiff bases compounds were characterized by melting point, elemental analysis, 1H and 13C NMR spectra, FT-IR spectra, UV-Vis Spectra, fluorescence spectra and LC-MS/MS spectrometry. In addition, the redox properties and electrochemical sensor properties of ferrocene-based chiral salen and salan Schiff base compounds were investigated by cyclic voltammetry techniques (CV). As a result of the electrochemical investigations, it was determined that the electrochemical behaviors of all target compounds were similar and they underwent semi-reversible oxidation at appropriate potentials.