Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin yerelleşmesi: Balıkesir Büyükşehir Belediyesi örneği
Localization of sustainable development goals: The case of Balıkesir Metropolitan Municipality
- Tez No: 874844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN HAYTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sanayi Devrimi, 18. ve 19. yüzyıllarda Batı Avrupa'da başlayarak küresel ölçekte köklü ekonomik ve toplumsal değişimlere yol açmıştır. Bu süreçteki teknolojik yenilikler ve üretim kapasitesindeki artışlar, kalkınma kavramının doğmasına zemin hazırlamış, böylece ülkeler ekonomik büyüme, sanayileşme ve toplumsal refahı artırma hedeflerini içeren bir yol haritası benimsemiştir. Kalkınma kavramının anlamı genişlerken, bir yandan da sanayinin artan hammadde ihtiyacını karşılayabilmesi için doğal kaynaklar fazlaca kullanılmaya başlanmış, aynı zamanda nüfus artmış ve doğal çevre tahribatına neden olmaya başlanmıştır. Bu noktada bilim insanlarının kalkınma ile ilgili düşünceleri, daha çevreci ve sürdürülebilir kalkınma yönünde bir dönüşüm geçirmiştir. Sürdürülebilir kalkınma kavramı ilk olarak Roma Kulübü'nün yayınladığı bir çalışma ile ortaya çıkmış, daha sonra uluslararası bir konu haline gelmiştir. Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu'nun hazırladığı rapor ile kavramın küresel tanınırlığı artmıştır. Birleşmiş Milletler'in düzenlediği, Rio, çevre ve sürdürülebilir kalkınma konferanslarında sıkça yerini almıştır. Bu çalışma, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik farkındalık, planlama, paydaş yönetimi ve faaliyetlerini analiz etmektedir. Araştırma, 2015-2024 yılları arasındaki meclis kararları, 2020-2024 stratejik planları, 2015-2023 yılları arasındaki faaliyet raporları ve kurumların internet sitelerindeki kaynaklara dayanmaktadır. 2015 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen“Gündem 2030”kapsamında belirlenen 17 sürdürülebilir kalkınma amacının yerel yönetimler düzeyinde nasıl uygulandığı ve hangi stratejilerin benimsendiği incelenmiştir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin çevre dostu projeleri, yenilenebilir enerji kullanımı, atık yönetimi, su kaynaklarının korunması ve sosyal refahın artırılması gibi çeşitli alanlardaki faaliyetleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, ilçe belediyelerinin bu hedeflere ulaşmak için yürüttüğü çalışmalar da incelenmiştir. Çalışmada, belediyelerin sürdürülebilir kalkınma amaçlarını gerçekleştirme sürecinde hayata geçirdikleri projeler detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu bağlamda, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi örneği üzerinden sürdürülebilir kalkınmanın yerel düzeyde uygulanabilirliği ve başarısı üzerine önemli bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution started in Western Europe in the 18th and 19th centuries and led to radical economic and social changes on a global scale. Technological innovations and increases in production capacity in this process paved the way for the emergence of the concept of development, and thus countries adopted a road map that included the goals of economic growth, industrialization and increasing social welfare. While the meaning of the concept of development has been expanding, natural resources have begun to be used excessively in order to meet the increasing raw material needs of industry, while at the same time the population has increased and the natural environment has begun to be destroyed. At this point, scientists' ideas about development have transformed towards a more environmentally friendly and sustainable development. The concept of sustainable development first emerged with a study published by the Club of Rome and later became an international issue. Global recognition of the concept increased with the report prepared by the World Commission on Environment and Development. It has frequently participated in the Rio conferences on the environment and sustainable development organized by the United Nations. This study analyzes the awareness, planning, stakeholder management and activities of Balıkesir Metropolitan Municipality and district municipalities towards sustainable development goals. The research is based on the parliamentary decisions between 2015-2024, strategic plans 2020-2024, annual reports between 2015-2023, and sources on the websites of the organizations. 17 sustainable development goals identified within the scope of“Agenda 2030”adopted by the United Nations in 2015 are analyzed in terms of how they are implemented at the local government level and which strategies are adopted. Balıkesir Metropolitan Municipality's activities in various fields such as environmentally friendly projects, renewable energy utilization, waste management, protection of water resources and enhancement of social welfare are evaluated. In addition, district municipalities' efforts to achieve these goals are also analyzed. In the study, the projects implemented by municipalities in the process of realizing their sustainable development goals are analyzed in detail. In this context, significant findings have been obtained on the applicability and success of sustainable development at the local level through the example of Balıkesir Metropolitan Municipality.