Annelerin çocukluk çağı olumsuz yaşantılarının ebeveynlik tutumlarına etkisinde, duygusal zekâlarının aracı rolü
The role of emotional intelligence as a tool in the impact of mothers 'childhood negative lives on parenting attitudes'
- Tez No: 671091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BELMA GÖLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada annelerin kendi çocukluk dönemlerinde karşılaşmış oldukları olumsuz yaşantıların, ebeveynlik tutumlarına etkisinin ne şekilde ortaya çıktığı araştırılırken, duygusal zekânın bu tutumlar üzerindeki aracı rolünün belirlenmesi amacıyla betimleyici ve ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Trabzon ilinde ikamet eden 419 anne oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları; Kişisel Bilgi Formu, Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği, Çocukluk Çağı Örselenme Yaşantıları Ölçeği Kısa Formu ve Duygusal Zekâ Ölçeği olarak belirlenmiştir. Tüm ölçeklerin; katılımcıların eğitim durumlarına, çalışma durumlarına, gelir durumlarına, sahip oldukları çocuk sayılarına, anneleri ve babalarıyla olan ilişkilerine ve annelerinin ve babalarının disiplin biçimine göre incelendiğinde farklılaştıkları görülmektedir. Çalışmanın sonucunda annelerin çocukluk dönemi örselenme yaşantısı ile ebeveynlik tutumları arasında duygusal zekânın koruyucu rol oynamakta olduğu sonucuna kısmen ulaşılmıştır. Annelerin çocukluk dönemi örselenme yaşantısı arttıkça olumsuz ebeveyn tutumları arttığı, demokratik ebeveyn tutum puanlarının azaldığı ve aynı zamanda duygusal zekâ puanlarının da azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Annelerin eğitim durumları arttıkça demokratik tutum sergileme ve duygusal zekâ puanlarının arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlara ek olarak; kendi ebeveynleri ile soğuk ebeveyn ilişkisi yaşayan annelerin olumsuz ebeveyn tutum (aşırı koruyucu, aşırı baskıcı/disiplinli) puanlarının artmakta demokratik ebeveynlik tutum puanlarının azalmakta olduğu, kendi ebeveynleri tarafından olumlu disiplin biçimi (yapıcı/ödüllendirici) uygulanan anneler, olumsuz disiplin biçimi (aşırı katı/cezalandırıcı, katı ve serbest/aşırı serbest) uygulanan annelere göre daha fazla olumlu ebeveyn tutumu (demokratik ebeveynlik tutumu) göstermekte olduğu sonuçlarına ulaşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a descriptive and relational research model was used to determine the mediating role of emotional intelligence on these attitudes, while investigating the effects of negative experiences that mothers encountered in their childhood on parenting attitudes. The sample of study consists of 419 mothers living in Trabzon. The data collection tools used in the research are as follows: Personal Information Form, Family Life and Child-Rearing Attitude Scale, Short Form Childhood Negative Lives Scale and Emotional Intelligence Scale. It is observed that all scales differ when examined according to the educational status of the participants, their employment status, their income, the number of children they have, their relationships with their mothers and fathers, and the discipline style of their parents. As a result of the study, it was partially concluded that emotional intelligence plays a protective role between the childhood trauma experiences of mothers and their parenting attitudes. It was concluded that as the childhood abuse experiences of mothers increased, negative parental attitudes increased, democratic parental attitude scores decreased, and emotional intelligence scores also decreased. It was concluded that the mothers' democratic attitude and emotional intelligence scores increased as their educational status did increased. In addition to these results it has not been concluded that the mothers who had distant relationships with their parents showed higher scores of negative parental attitudes (overly protective, oppressive/disciplined) and lower scores of democratic parental attitudes; it is also not found that the mothers whom were applied positive discipline ways (constructive/rewarding) by their parents displayed more positive parental attitudes (democratic parental attitudes) unlike mothers who had been applied with negative discipline (overly strict/punishing, strict and idled/overly idled).